У Тернополі представили 20-й і 21-й томи «Літопису УПА». До нових видань увійшли секретні матеріали про національно-визвольну боротьбу 1940-191950 рр. на Тернопільщині. 20-й том є збірником документів про діяльність УПА в Тернопільській воєнній окрузі «Лисоня». У виданні використано матеріали Центрального державного архіву вищих органів влади, державного архіву Служби безпеки України, управління СБУ в Тернопільській області й Тернопільського державного архіву. Це зведення складається з кількох розділів, які подають повну інформацію про діяльність УПА на теренах Тернопільської області. Із представлених документів та листів можна дізнатися, якими були відносини між командирами та бійцями УПА, між вояками і жителями. Перший розділ містить накази, листівки та інші важливі документи чільного осередку, який керував національно-визвольною боротьбою загалом та осередками УПА в Тернопільській області зокрема.
«Перший розділ — про військовий штаб УПА, — розповідає упорядник зведення історик Сергій Волянюк. — У другому розділі можна ознайомитися зі звітами військового штабу й підрозділів, які подавали вищому керівництву. Ці документи використовували для внутрішнього вжитку в УПА. А в третьому розділі йдеться про окремі підрозділи Української повстанської армії».
Кандидат історичних наук, президент фонду «Літопис УПА» Микола Посівнич наголошує, що небагато українських учених досліджує період національно-визвольного руху. Науковець пояснює, що для ѓрунтовного вивчення історичної доби ОУН-УПА треба орієнтовно 500-600 дослідників. Нині тему національно-визвольного руху вивчає в Україні приблизно 30 науковців. Відповідно вони охоплюють лише тему провідних борців УПА, а багато героїв, які вели боротьбу за незалежну Україну, залишаються в тіні.
Тому видавництво «Літопис УПА» й надалі досліджуватиме історію УПА. «У планах нашого видавництва — видати книжку великого формату про Кременецьку округу ОУН. Хотілося б знайти дослідника Бережанського осередку, Чортківського та інших. Ми хочемо показати весь розмах збройної боротьби ОУН-УПА. Через цю національну боротьбу пройшло понад півмільйон людей. Нашим головним завданням вважаємо увічнення пам’яті рядових членів УПА, героїв, котрі увійшли в нашу історію під назвою «бандерівців», раніше «петлюрівців» і «мазепинців», — зазначає Микола Посівнич.
За словами громадського діяча Євгена Філя, видання «Літопису УПА» дають можливість більше дізнатися про таких героїв Тернопільщини, як Осип-Дяків Горновий, Ярослав Старух та інші. «Сергій Волянюк працював у державних архівах України і доповнив старі літописи УПА. Дуже важливо та приємно, що молоді науковці Тернополя вивчають роль національно-визвольного руху в утвердженні незалежної Української держави», — зазначив Євген Філь.