Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Прохання Президента - не норма конституції,

23 травня, 2007 - 00:00

Чи Конституційний Суд зможе відрізнити її від наказу?


Ірина ПОГОРЄЛОВА, спеціально для "Дня"

18 лютого Президент звернувся до Конституційного суду з проханням прискорити розгляд низки його подань. Для усунення конфронтації гілок влади Президентові терміново необхідно знати, як тлумачиться процедура застосування вето, яка легітимність закону про управління держмайном, зокрема, - що знаходиться на балансі парламенту тощо. Всього 15 питань, без вирішення яких Л.Кучма не здатний дожити в мирі з ВР в останній місяць земного існування її нинішнього складу...

Що за поспіх? Ну, якби йшлося лише про конкретний закон "імені Ланового-Литвака" - про виконання обов'язків посадових осіб, - ще зрозуміло. Але вето? Невже Президент все-таки побоюється, що парламент, який "дихає на ладан" ще може в останньому пориві подолати невеликий "пакет" цих самих президентських вето? Чи Кучма планує за допомогою ухвали КС якось легітимно виселити ВР з приміщень, що нею займаються? Чи, можливо, просто поспішає відволікти Суд від останніх роздумів над виборчим законом і дати мотив легально перенести "вирок" на після виборів?

Є ще одна версія. Можливо, мета Л.Кучми - дати Конституційному Судові привід різко підняти власний авторитет, відхиливши близьке до наказу прохання глави держави. Та чи зрозуміє цей тонкий і піднесений мотив Президента сам Суд? Втім, логіка юридичного відділу АП, що застосовувалася раніше щодо тлумачення тих чи інших правових норм цілком може стати в добру пригоду Конституційному Судові. Пригадаймо цю логіку: те, що не записано в Конституції, не має права на існування. Наприклад - міський голова в столиці, попереднє узгодження Президентом з парламентом кандидатури прем'єра, статус політичного діяча у міністра, прерогатива політичних партій формувати владу... Так ось: серед повноважень Президента немає права видавати "прохання", особливо адресовані Конституційному Судові. До речі, якщо всупереч цій логіці, КС все ж виконає прохання Л.Кучми, він тим самим створить прецедент, таку-собі "поправку до Конституції", після якої, чого доброго, прохання Президента стануть вищими за ухвали самого КС, що не підлягають оскарженню.

 

Газета: 
Рубрика: