Учора в метро з’явилися перші пролiски — починається сезон квіткового браконьєрства. За рік тільки в Україні продається близько 15 мільйонів рослин iз Червоної книги — пролiскiв, крокусів, шафранів тощо. Пік квіткового браконьєрства припадає на 8 Березня, й напередодні цього свята екологи спільно з залізничною міліцією традиційно «зустрічають» поїзди з Криму, забиті квітами. Не буде винятком і цей рік.
«Зустрічаємо та вилучаємо товар, що незаконно перевозиться, — розказує директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко. Посадити назад у землю вже зірвані квіти, зрозуміло, не можна, і їх... розтоптують прямо на вокзалі. Щоправда, не завжди, а лише в тому випадку, якщо квітів дуже багато чи цього вимагають продавці. Вони впевнені, що відібрані у них проліски й інша краса все-таки будуть продані, й тому хочуть побачити їхню смерть на власні очі. У такому випадку складається акт про знищення рослин. Якщо продавці траплялися довірливі, а квітів не дуже багато, вони транспортувалися до лікарень — як подарунки для пацієнток».
Тих, хто привозить до Києва квіти iз Червоної книги, чекають штрафи. Близько 15 гривень за квітку. Але це тільки в тому випадку, якщо справа дійде до суду, а міліція зазвичай вважає за краще обмежитися попередженням. Тому головна втрата, яка робить абсолютно нерентабельним увесь «бізнес» — самі квіти.
«Нам вдалося поступово знизити кількість квітів, які привозять на продаж майже на 5 мільйонів, — розказує В. Борейко. — Відсіялися випадкові продавці, але постійні постачальники залишилися. Адже ті, хто привозить квіти до Києва, це навіть не перша «мафія». Перша збирає їх і сортує, друга — везе і постачає третій, яка здійснює продаж. I це аж ніяк не старі немічні пенсіонерки, як зазвичай вважають, а здорові міцні хлопці, якi нас кілька разів ледь на ножі не підняли. А щодо стареньких у метро, то з ними повинна розбиратися міліція. Правда, не звичайна, а від Міністерства охорони навколишнього середовища, а вони не дуже активно цим займаються. Звичайні міліціонери можуть брати штраф лише за торгівлю в недозволеному місці, що вони й роблять».
Боротися з браконьєрами все одно можна. Наприклад, москвичам вдалося так «затиснути» нелегалів, що вони... перебралися до Києва, розказує В. Борейко. Отже, якщо прикласти певну кількість зусиль, зможемо позбутися їх і ми. А простим громадянам можна порадити одне — ніколи не купуйте пролiскiв. Тоді браконьєрам не буде жодного сенсу й потреби їх зривати.