Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Пролог до прем’єріади

Чи стануть можливі відставки Тигипка й Тимошенко початком кінця «уряду реформаторів»?
18 травня, 2000 - 00:00

Найближчим часом в уряді України відбудуться кадрові зміни. Це стало очевидним 15 травня, коли прес-секретар Кабінету Міністрів Наталя Зарудна повідомила, що міністр економіки Сергій Тигипко має намір боротися за місце в парламенті у Дніпропетровській області, де тривалий час працював. Раніше шанс отримати депутатський мандат представився віце-прем’єрові Юлії Тимошенко. Її кандидатуру висунуло Кіровоградське відділення партії «Батьківщина», хоча Ю.Тимошенко поки що і не підтвердила свого наміру балотуватися у Верховну Раду. Проте найближчі плани С.Тигипка та Ю.Тимошенко стануть відомі 26 травня, коли завершиться реєстрація кандидатів. Довибори в 10 округах Центральна виборча комісія призначила на 25 червня.

До речі, про кадрові зміни днями висловив передбачення сам Віктор Ющенко. В інтерв’ю телеканалові «Інтер» він підтвердив, що в його команді «очікуються зміни», заявивши, що зараз у Кабміні «працюють над кадровим і структурним посиленням уряду».

Прийдешні зміни в складі уряду деякі політологи та експерти називають цілком очікуваними і передбачуваними, особливо після поїздки В.Ющенка до США. Незважаючи на підтримку офіційним Вашингтоном прагнень Кабінету Ющенка продовжувати реформи, розв’язання питання про подальше кредитування України міжнародними фінансовими організаціями відкладено на літо. У червні в Києві очікують підсумків другого етапу аудиту Національного банку України і на візит місії Міжнародного валютного фонду. За образним зауваженням телеканалу «УТ-1», «союзники пообіцяли відкрити другий фронт».

Директор української філії Міжнародного інституту гуманітарно-політичних досліджень Володимир Малинкович вважає, що Ющенко «сподівався отримати більш чітку підтримку в США, це могло дозволити йому бути більш самостійним щодо олігархів і Президента». «Але відповідь американців була невиразною, нічого по суті не змінилося. Тому він вимушений піти на серйозні поступки в кадровому складі і пустити когось із людей олігархів, які не представлені в уряді, на місце Тигипка і Тимошенко», — впевнений політолог.

Щодо подальшої кар’єри Тимошенко народний депутат Олександр Рябченко впевнений, що «вона легко виграє вибори у своєму окрузі і повернеться в парламент». «Для неї це навіть не запасний аеродром, а підпора, тобто вона ніби може думати тепер, залишитися в уряді чи повернутися в депутати», — вважає він.

Розглядаючи причини можливого виходу з уряду нинішнього міністра економіки, багато експертів упевнені, що Тигипко «хоче стати публічним політиком». Проте на новому для нього терені його можуть підстерігати труднощі. «Потрібно створити політичну силу, тоді доцільно приходити з нею в парламент. У Раді йому доведеться влитися в якусь із наявних політичних партій, оскільки нову зараз створити неможливо», — говорить народний депутат Олександр Рябченко. А все ж таки, на його думку, «міністр економіки для України означає набагато більше, ніж один з 450 депутатів».

Радник прем’єр-міністра України політолог Володимир Цибулько переконаний, що нинішній уряд «збирається працювати довго і буде вірним своїй програмі реформ». «Рано говорити про відставку Ющенка, ця команда тільки починає розкручувати проект реформ», — додає він.

На думку В.Цибулька, постійні розмови про політичну долю Ющенка виникають тому, що «багато політиків і партій всередині країни роблять із Ющенка супергероя». «Він — людина конкретної справи, і ця конкретність більше від усього стала причиною непотрібної міфології. Метою візиту в Штати було не привезти певну суму грошей, а повернути довіру до України, і цього результату досягнуто», — упевнений Цибулько.

На погляд В.Малинковича, можливі зміни зовсім не означають «початок кінця» Кабінету Ющенка. «Поки при владі уряд Клінтона, для Заходу Ющенко є знаковою фігурою. Та якщо в листопаді до влади в Штатах прийде Буш-молодший, команда якого веде атаку на українського прем’єра, то Ющенка «підуть», — вказує Малинкович.

Однак уже зараз називають імена можливих кандидатів на крісло глави Кабміну. В.Малинкович передбачає, що наступним прем’єром може стати віце-спікер Верховної Ради Віктор Медведчук або міністр внутрішніх справ України Юрій Кравченко. При цьому пан Малинкович наголошує, що «Кравченко може мати шансів навіть більше, ніж Медведчук».

Керівника МВС вважає найбільш вірогідним наступником В.Ющенка і московська «Независимая газета». Вона прогнозує відставку Ющенка, якщо МВФ до осені не надасть Україні кредитів. На користь цього варіанту «Незалежна газета» наводить чотири зустрічі Ю.Кравченка з Володимиром Путіним за останні кілька місяців.

Про те, що міністр внутрішніх справ має стати «політичною фігурою», але з причини реформування міліцейського відомства, говорив і сам Ю.Кравченко. У квітні він заявив, що після перетворень у міліцейському відомстві за європейським зразком міністр матиме політичну вагу і відійде від рутинної повсякденної роботи.

Однак існує абсолютно інше бачення долі уряду реформаторів. На думку інформованого джерела, близького до одного з регіональних керівників, «Ющенка ніхто не здасть». Воднораз у Кабінеті міністрів з’явиться пост віце-прем’єра, який посяде «міцний господарник» — регіонал. Приблизно, найбільш оптимальною фігурою виглядає губернатор Запорізької області Куратченко або глава Української спілки промисловців і підприємців Анатолій Кінах. «Сьогодні прагматичні регіональні й галузеві боси рухають до романтика Ющенка свою перевірену людину», — зазначає джерело.

А втім, якщо відкинути цю ворожбу на кавовій гущі, ні в кого з експертів не викликає сумнівів те, що кризу прем’єрства Ющенка можна чекати в червні, у разі невдачі на переговорах з посланниками МВФ, з подальшою появою «нових — старих» осіб в уряді. Наступне випробування для глави Кабміну можливе восени, після президентських виборів у США.

Михайло РЕУЦЬКИЙ
Газета: 
Рубрика: