У кожному блоці новин на будь-якому українському каналі нам показують, як їх — жертв пташиного грипу — вкидають у ящики й спалюють живцем, скручують їм шиї або вбивають ще яким-небудь звірячим чином. Звісно, цих птахів усе одно б з’їли. Але лякає не лише сам факт винищування пернатих, лякає, що ми без кінця дивимося ці огидні кадри. Як це може позначитися на людській психіці та ставленні людини до тварин? «День» першим порушив цю тему (див. №230 від 13 грудня). Зрозуміло, що ніякого позитиву тут бути не може. З одного боку, насильство провокує насильство. З другого, десь у глибинах нашої свідомості осідає інформація про те, що птах — це погано, шкідливо, це дуже небезпечно. Такі кадри можуть не лише відбити апетит до курячих котлет, а й викликати страх до птахів, а отже, неприязнь. «Люди можуть побоятися підгодовувати птахів узимку, — вважає працівниця Українського товариства охорони птахів Людмила Яскевич. — Ми розповсюджуємо листівки, в яких закликаємо не боятися. Зрозуміло, що знищення птахів необхідне для боротьби з грипом. Але смакування деталей у новинах аж ніяк не обов’язкове». Словом, нашим колегам варто було б іще раз задуматися про свій вплив. Тим паче, що загрози здоров’ю українців, як запевняють фахівці, на сьогодні не існує. Останні «зведення з фронту» пташиного грипу — нижче.
Учора в Сімферополі під керівництвом міністра з надзвичайних ситуацій Віктора Балоги відбулося засідання надзвичайного оперативного штабу з локалізації осередків пташиного грипу в Криму. Враховуючи те, що останнім часом вірус небезпечного захворювання виявлено ще в чотирьох населених пунктах Криму, а саме в селах: Присивашне — Совєтського, Зоркіне — Нижньогірського, Чорноморське і Хмельове — Чорноморського районів, визнано, що заходи щодо локалізації небезпечного захворювання здійснюються недостатньо. Крім того, напередодні в Червоногвардійському районі, за сім кілометрів від потужного бройлерного комплексу, знайдено мертвого дикого голуба з ознаками пташиного грипу, повідомляє прес-служба Міністерства аграрної політики.
Міністр аграрної політики України Олександр Баранівський висловився на користь того, щоб ввести карантин на всій території Криму, а не обмежуватися лише в районах, де виявлено небезпечний вірус. Проти цього активно заперечили керівники автономії, оскільки виробництво м’яса птиці в Криму є розвиненою та прибутковою галуззю. «Але ми втратимо значно більше, якщо не зуміємо зупинити біду тут, в Присивашші, — вважає О. Баранівський. — Передусім потрібно тимчасово припинити транспортування м’яса птиці з автономії».
Оперативний штаб прийняв рішення про досконале вивчення цього питання і вже найближчим часом вживатиме відповідних заходів. Iз цією метою, члени надзвичайного оперативного штабу виїхали до сіл, де зареєстровано нові спалахи вірусного захворювання. В. Балога видав оперативний наказ про здійснення повуличного та подвірного обходів у будь-якому з сіл районів, у яких зареєстровано пташиний грип. Від вчорашнього дня до представників ветеринарної медицини, санітарних органів, сільських рад додаються ще і представники правоохоронних органів. Штаб обговорював питання відносно введення штрафних санкцій і можливого вилучення домашньої птиці у тих громадян, які не виконують карантинної норми — випускають свою птицю на подвір’я і на вигул.
Iще одна погана новина — англійська референс-лабораторія, один із наймогутніших центрів ветеринарної медицини у світі, підтвердила наявність у Криму, а саме в тілах загиблої в Присивашші птиці, небезпечного азіатського пташиного грипу Н5N1. Відповідні документи про це направлено до України. Щоправда, в прес-службі МНС «День» запевнили, що жодної небезпеки для українців цей грип не становить.
Тим часом уряд України зменшив фінансування проведення заходів із локалізації пташиного грипу в Криму Міністерством із надзвичайних ситуацій на три мільйони гривень. Тепер МНС має у своєму розпорядженні 12 мільйонів гривень. «Звільнені» три мільйони уряд виділив Міністерству охорони здоров’я, таким чином збільшивши його фінансування на закупівлю вакцин, препаратів і медикамент до 5,5 мільйона гривень. Окрім того, уряд дозволив МНС і МОЗ на час проведення карантинних, профілактичних, протиепідемічних і дезинфекційних заходів закуповувати необхідні товари і послуги за спрощеною процедурою в одного учасника без проведення аукціону та без узгодження цих закупівель із Міністерством економіки.
Проте ідея проведення вакцинації не має однозначного схвалення в чиновників. Так прем’єр- міністр Криму Анатолій Бурдюгов виступає проти проведення вакцинації птиці від високопатогенного грипу на території республіки, повідомляє Iнтерфакс- Україна з посиланням на прес- службу Міністерства аграрної політики України. «Ні про яку вакцину не може бути й мови, оскільки це питання ще не вивчене. Територія Криму — це не експериментальний полігон», — вважає А. Бурдюгов.
9—10 січня 2006 року в штаб-квартирі Європейського Союзу в Брюсселі відбудеться обговорення питання вакцинації домашньої птиці проти пташиного грипу, брати участь в якому, як планується, будуть фахівці українського оперативного штабу. Раніше про необхідність вакцинації птиці в кількох районах України заявив екс-голова Державного департаменту ветеринарної медицини Петро Вербицький. Міжнародне епізоотичне бюро не рекомендувало Україні проводити вакцинацію птиці проти пташиного грипу, оскільки це може закрити доступ українського м’яса птиці на зовнішні ринки.