Учора під стінами Верховної Ради зібралися люди у білих халатах — члени Вільної профспілки медичних працівників України, а також небайдужі громадяни. Вимога у них була одна — не закривати відділ виробництва препаратів крові, що працює при Київському міському центрі крові, як це планує зробити його керівництво. Як кажуть лікарі, цей відділ забезпечував життєво необхідними препаратами близько десяти київських клінік. В основному ними лікували опіки, тяжкі хірургічні патології та онкозахворювання. Останнім часом ці препарати використовували для лікування постраждалих після подій на Майдані.
Зараз у центрі зберігається майже п’ять тонн плазми донорської крові! І замість того, щоб переробляти її на необхідні препарати і рятувати чиїсь життя, керівництво приймає зовсім протилежні рішення. Тому небайдужі лікарі підготували письмове звернення до народних депутатів з вимогою не допустити цього, а вчора озвучили свої вимоги під час акції протесту.
Як розповів учасник акції, лікар-психіатр Роман Шкабой, у Центрі був виданий внутрішній наказ про закриття відділу виробництва препаратів крові, бо це виробництво має бути перенесено до Луганська або Чернігова, бо там нібито дешевше. Через це донорська кров може бути втрачена. Виходить, що кияни дарма старались? Адже у страшні дні 18 — 20 лютого, коли потерпілим Майдану потрібна була кров, кияни кинулися до пунктів збору, стояли там у кількагодинних чергах, аби хоч чимось допомогти постраждалим. І хоч лікарі пояснювали, що здана кров не відразу потрапить до пацієнтів Майдану, бо треба пройти ще різні аналізи та перевірки, людей це не зупиняло.
«Це (закриття відділу виробництва препаратів крові. — Ред.) виглядає дуже дивним, бо в Києві працює дитячий центр онкогематології та інші важливі відділення, де рятують життя саме завдяки цим препаратам. Для пацієнтів це становить неабияку загрозу для життя. Наприклад, онкохворій дитині треба переливати кров раз у день, якщо її немає, то це означає смерть, — продовжив Роман Шкабой. — Коли була ця ситуація на Майдані (події 18 — 20 лютого. — Ред.), коли потрібна була кров у великій кількості, а її треба ще перевірити і швидко переробити, приймалось таке дивне рішення. У таких випадках Кабінет Міністрів та інші медичні структури повинні виділяти додаткові кошти на купівлю препаратів, якщо своїх бракує, а тут навпаки — закрили відділ виробництва цих препаратів. Це пряме порушення законів».
У письмовому зверненні медпрацівників теж ідеться про порушення статі 5 Закону України «Про донорство крові та її компонентів»: «Департаментом охорони здоров’я виконавчого органу КМДА без згоди територіальної громади було вирішено, що місто Київ не заслуговує на те, що б мати препарати крові власного виробництва. Це спричинило гостру нестачу альбуміну та інших препаратів плазми, які були вкрай необхідні пораненим протестувальникам під час бойових дій на Майдані. Тяжко травмовані, що потерпали від значної втрати крові, уражені опіками герої відчули на собі наслідки халатної діяльності Департаменту охорони здоров’я міста Києва та особистих дій головного лікаря Київського міського центру крові».
Тому ще одна вимога медиків — звільнити керівника Київського центру крові. На їхню думку, такі дії в умовах дефіциту донорів, мають ознаки злочину. Адже зазвичай до центрів збору крові приходить по 40 — 50 людей щодня, а минулого тижня добровольців було удесятеро більше.