Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Рамадан-2001

20 листопада, 2001 - 00:00

Завершується Рамадан «Ніччю приречення» або «Ніччю могутності» — одним із найбільш важливих моментів у житті мусульман. В цю ніч правовірні мають знаходитися в мечеті, читати Коран і молитися, бо якраз тоді Аллах приймає рішення щодо долі кожної людини, зважує її вчинки та прохання, висловлені в молитвах. В Ісламі, однак, немає загальної згоди щодо дати «Ночі приречення». Тому від віруючих вимагається особливе благочестя протягом останньої декади Рамадану.

Згідно із мусульманською Священною історією, 610 року, саме в місяць Рамадан, пророку Мухаммаду було послане перше Откровення — перша частина Корану. Коран є священною книгою Ісламу, яка передає зміст Небесної скрижалі (ал-Лаух) — прототипу всіх священних писань на землі. В Небесній скрижалі записано все, що було на землі й все, що буде аж до Судного дня. Мусульмани вірять, що тексти біблійних старозавітних пророків та Євангелій також продиктовані іудеям та християнам самим Всевишнім і передають частини змісту тієї Небесної скрижалі.

Під час середньовічних війн на Ближньому Сході, в які були втягнуті мусульмани, християни та іудеї, існувало одне неписане міжконфесійне правило. А саме — кожного тижня всі баталії припинялися на три святкові дні. Це були мусульманська п’ятниця, іудейська субота та християнська неділя. Дотримуючись перемир’я, кожне військо виказувало глибоку пошану, насамперед, своїй вірі, а тим самим й іншим.

Напередодні Рамадану-2001 чимало мусульманських діячів звернулися до уряду США з проханням припинити бомбардування Афганістану на час великого свята Ісламу. Американці не погодилися. Їх можна зрозуміти — американці підозрюють, що цей час буде використано талібами для зміцнення позицій, отримання допомоги з-за кордону та для передислокацій. Так воно б і трапилося. Адже, як свідчать телевізійні зйомки, вже після початку Рамадана продовжувалися бойові сутички між талібами та військовими підрозділами Північного альянсу, тобто між мусульманами й мусульманами.

Нагадаємо, що США вважається релігійною країною, а її вище керівництво демонструє неабиякий пієтет. Щодо мусульман, то вони взагалі мають репутацію релігійних фанатиків, що скрупульозно дотримуються найменших приписів віри. То що таке віра в нашому ХХI столітті? Невже це тільки одна з численних обгорток політики?
Клара ГУДЗИК, «День»

Газета: 
Рубрика: