Учора, 6 лютого, в столиці Німеччини фільмом «Рай» німця Тома Тиквера відкрився черговий Берлінський міжнародний кінофестиваль. У ньому знов бере участь Україна — у конкурсному показі глядачі побачать фільм Юрія Іллєнка «Молитва за гетьмана Мазепу». Щоправда, картина заявлена поза конкурсом. Саме так — у великій і престижній головній програмі фестивалю як «спеціальна подія», поряд з «Чудовим розумом» Рона Хоуарда («Золотий глобус» 2002 року за кращий фільм), «Госфорд- парком» Роберта Олмена, відреставрованим «Великим диктатором» Чарлі Чапліна.
Уперше, мабуть, українська картина буде репрезентована в подібному форматі — готують повноцінну «розкрутку» на одному з найбільших світових фестивалів: велика прес-конференція, прийом, прес-релізна продукція тощо. Дай Боже, особливо якщо пригадати, що початок року у нас ознаменувався мало не повною зупинкою фільмовиробництва — фінансування з державних джерел в черговий раз практично припинилося. Міжнародне визнання просто дуже потрібне. У цьому разі особливо, адже у фільм Іллєнка вкладено рекордну для України суму в 12 мільйонів гривень.
А ось росіяни в головну програму Берлінале не потрапили — як і в минулому році. «Сказання про Федота-стрільця» Сергія Овчарова буде в «Панорамі», а в «Форумі» — «Квітень» Костянтина Мурзенка. У ретроспективах «Історія Асі Клячиної» Андрія Кончаловського, «Застава Ілліча» Марлена Хуциєва, «Страсті за Андрієм Рубльовим» Андрія Тарковського.
Серед конкурсантів — Отар Іоселіані («Ранок понеділка»), Бертран Таверньє («Перепустка»), Костянтин Коста-Гаврас («Амінь»), Амос Коллек («Бріджіт») і інші.
Велике журі очолює індійський режисер Міра Наїр, до нього входять росіянка Рената Литвинова, французький продюсер Клоді Оссар, американський оператор Деклан Куїн…
Ну що ж, поїхали! Шасливої дороги. Фестиваль триватиме до 17 лютого.