Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Реабілітація хутора

Портрет «Батька нації» пензля «Батька футуризму» вперше в Україні
13 грудня, 2001 - 00:00

Давид Давидович Бурлюк (1882-1967) — відомий поет і художник, уродженець України (хутір Семиротовщина Харківської губернії). Він більше відомий як один з організаторів групи кубофутуристiв разом ще з одним нашим співвітчизником — поетом і художником Володимиром Маяковським. Футуризм, як явище художнього життя був властивий майже виключно тільки Росії та Італії (10-тi — початок 20-х рр. ХХ століття). Одним з найяскравіших представників радикальної частини футуристів, котрі групувалися навколо петербурзького суспільства «Гилеи» був Д.Бурлюк, по праву названий «Батьком футуризму».

Футуризм був реакцією художньої і поетичної інтелігенції на кризу буржуазної культури на початку ХХ століття. Його представники беззастережно, часто вельми екзальтовано вітали прихід нової історичної епохи, відкидали культурну й історичну спадщину минулого, були завзятими прихильниками соціальної і культурної революції. Тим більше, цікавий для нас «інший» Давид Бурлюк — портрет Т.Шевченка, безумовно, написаний у реалістичнiй манері.

«Батько футуризму» так і не вписався у «прокрустове ложе» російської революції; в 1920 році він емігрував з СРСР і з 1922 року постійно проживав у США, де займався, в основному, живописом. За океаном його називали «американським Ван Гогом». Так само, як і Сальвадор Далі, Давид Бурлюк «прославився» своїми епатуючими вишукуваннями у живописі. Але він був майстром дуже широкого діапазону — японці й зараз називають Бурлюка основоположником мистецтва ліногравюри Країни Вранішнього Сонця.

У портрета Тараса Шевченка була своя дивна історія. Більше 50-ти років він є свого роду «іконою», культовим предметом західної української діаспори. Полотно неодноразово зникало з поля зору художньої громадськості, його крали з виставок, і, нарешті, в кінці 2000 року воно «випливло» на аукціоні Сотбіс у Лондоні. Боротьба за «батька української нації» тривала декілька днів. Придбав картину європейський колекціонер, який побажав залишитися інкогніто. Ринкова вартість картини — орієнтовно — $50 тис. Так що поспішайте, виставка українського сучасного мистецтва обіцяє подарувати справжнім художнім гурманам чимало незабутніх вражень.

Сергій МАХУН, «День»
Газета: 
Рубрика: