Найбільш поширеними правопорушеннями у Збройних силах України є ДТП, зловживання владою, самовільне залишення військових частин, крадіжка майна. Про це позавчора розповів «Дню» після закінчення брифінгу в Міністерстві оборони начальник Головного управління виховної роботи Міністерства оборони України генерал-лейтенант Олексій Процепко. Разом iз тим він зазначив, що завдяки організаційним, виховним і правовим заходам, вжитим у Збройних силах, за останні п’ять років вдалося досягти істотного зниження кількості правопорушень. Тільки за п’ять місяців поточного року їхня кількість знизилася на 27%, що, на думку головного «армійського вихователя», свідчить про стійку тенденцію зниження всіх видів правопорушень у армії. Крім того, за його словами, з 1995 по 2002 роки на 89% скоротилася кількість злочинів, скоєних на грунті так званих нестатутних стосунків. Загалом же зниження рівня правопорушень, так само, як і їхній список, на перший погляд вражає: на 71% скоротилося число розкрадання державного майна, на 44% — безчинства по відношенню до цивільного населення, на 30% — факти корупції і на 45% — ухиляння від військової служби.
Насторожує лише те, що військові не називають кількість правопорушень, надавши журналістам можливість брати відсотки з порожнього місця. За словами О. Процепка, ці цифри призначені для службового користування і «ні про що не скажуть». Генерал-лейтенант лише відзначив, що «якщо раніше у нас були сотні правопорушень, то тепер їх десятки». Основною причиною правопорушень у армії, на думку начальника управління, як і раніше, залишається людський чинник. «Адже до армії йдуть звичайні люди: якщо він до призову хуліганив, крав тощо, то він продовжуватиме робити це й перебуваючи у Збройних силах, бо ми не беремо людей з іншої країни або іншого суспільства».
За даними військових, цього року не сталося жодного смертельного випадку з військовослужбовцями за період несіння служби. За словами генерала, 70% випадків сталося на відпочинку, у відпустках або поза розташуванням частин.
Незважаючи на те, що військові статути наказують усім командирам і начальникам знати справжній стан дисципліни і вживати заходів щодо припинення її порушень, основним чинником, який впливає на дисципліну у військах, залишається «людський чинник». «Якщо командир відділення або сержант сумлінно виконує свої функції, то і в його підрозділі не трапиться НП», — сказав О. Процепко.
Звичайно, звинувачувати й самих офіцерів у тому, що часом не завжди контролюють взаємини у ввірених їм підрозділах, можна. Але коли, згідно з даними прес-центру Міністерства оборони, близько 70% офіцерів потребують житла і перебувають у складному матеріальному становищі, тут не до «стосунків». Унаслідок особливостей військового побуту практично кожна друга дружина офіцера — непрацююча. І все це також, на думку О. Процепка, впливає на морально-психологічний клімат у військах. А у перспективі, за словами начальника главку, найкращим вирішенням проблеми було б створення професійної армії, що передбачає високу мотивацію служби. «Тоді й офіцерам не доводилось би постійно повторювати одні й ті ж програми, як це відбувається зараз кожні півроку з початком нового призову і намагатися перевиховати дорослих людей», — резюмував генерал.