Спокійно й прозоро
Процес виборів на Харківщині пройшов спокійно, легітимно і прозоро, без масових фальсифікацій, переконані політики й офіційні спостерігачі обох кандидатів. Крім представників країн СНД, такої думки дотримуються міжнародні спостерігачі. Аналогічна одностайність і щодо порушень — їх було багато, але вплинути на результат виборів вони не можуть. Причиною для суперечки стали обмеження на голосування за відкріпними талонами. Одні це вважають перемогою над фальсифікаціями, інші — порушенням прав виборців.
Спостерігачів від країн СНД найбільше обурив факт порушення виборчих прав людей похилого віку. Всього в Харківській області на сьогодні проживає 151 тисяча інвалідів. Зібрати за добу всі документи, необхідні для дозволу голосувати на дому, багато харків’ян не встигли, а від транспорту відмовлялися. При цьому стало ясно, що старих людей просто використовують для досягнення своїх цілей. У пансіонаті ветеранів праці представники прес-служби Ющенка стали свідками того, як людей похилого віку, нездатних самостійно пересуватися, привозили на дільницю на інвалідних кріслах, після чого з кожним із них до кабінки для голосування входила людина. Крізь прозору шторку було видно, що супроводжуючий сам заповнював бюлетень. Члени комісії пояснили те, що відбувається, тим, що люди не в змозі самостійно заповнити бланк. Старих людей, які не встигли оформити право голосувати на дому, підвозили постійно, дехто з них взагалі не розумів, навіщо їх привезли на виборчу дільницю.
Мер Харкова Володимир Шумілкін, коментуючи минулі вибори, назвав їх такими, що пройшли без масових фальсифікацій. Різкого збільшення прихильників Ющенка, як прогнозував штаб — до 30%, так і не сталося. Цього разу Ющенко на Харківщині набрав на 125 тисяч голосів більше, а в двох районах області навіть переміг. Але загальним результатом начальник регіонального штабу Ющенка Анатолій Матвієнко таки незадоволений і пояснює це недоробками своєї команди. На його думку, число прихильників обох кандидатів між двома турами не змінилося, і розрив між Ющенком і Януковичем скоротився лише за рахунок виключення фальсифікацій. Основні причини — помилкові акценти в агітації, а також те, що ближче до 26 грудня «помаранчева хвиля» пішла на спад, а «біло-синя», навпаки, мобілізувалася, повідомляє Марина ГОЛІНА, Харків.
Голосувати — на таксі
Вагомі суспільно-політичні події державного масштабу, як правило, супроводжуються непересічними подіями «районного рівня», повідомляє Мирослава СОКОЛОВА, «День». Так, на одній із сільських дільниць Вінниччини вперше голосували, коли у селі був так званий «празник» — храмове свято, а другий тур пройшов під звуки весільних мелодій. Минулої неділі одружувались молодята. І все ж таки останнього разу членам виборчої комісії дихалось легше.
«Настрої людей залишались стабільними. Кожного разу — майже стовідсоткова явка виборців, які більшістю голосів підтримували Віктора Ющенка», — розповідає голова дільничної комісії №63 15-го територіального округу Петро Платончик. З його уст на дільниці прозвучало пророцтво, що один з наступних президентів народиться в сім’ї сільського подружжя, яке брало шлюб у день голосування. Молоді так і прийшли у весільному почті до сільської ради, щоб віддати свої голоси за одного з кандидатів. Ще одне диво для сільської громади сталось з Валентиною Хавруцькою, яка замешкалась дома i щоб встигнути на голосування на свою виборчу дільницю (вона приписана у районному центрі), наймала таксі. Заради підтримки свого кандидата витратила 15 гривень. До речі, гроші на дорогу до райцентру в цій громаді збирали й під час помаранчевих подій, щоб найняти автобус для участі в районному мітингу на підтримку Віктора Ющенка. Член виборчої комісії Тетяна Шевчук пов’язує з помаранчевими подіями впевненість і спокій під час останнього туру виборів.
«Люди впевнились у перемозі справедливості, — продовжує Тетяна Шевчук, — тому й голосувати цього разу йшли розмірено, з почуттям власної гідності».
Перейменування «регіонів»
28 листопада у Кам’янець-Подільській міській раді «саморозпустилася» найбільша депутатська фракція «Регіони України». «Об’єднані у цю фракцію депутати пояснили свій відчайдушний крок тим, що в одноіменній партії панують сепаратистські настрої», – повідомив для «Дня» завідувач організаційно-контрольного відділу міськвиконкому Валерій Клименко. Ще була фракція «Єдність». Перейменувалася на «Рідний край». Не залишилися осторонь процесу й деякі інші депутати міської ради – створили фракцію Народної аграрної партії. Заявивши, що займають центристські позиції, «знайшли» мотиви для свого рішення: у стародавньому місті розвинена харчова промисловість. От вони, мовляв, будуть дбати, аби була сировина для цих підприємств — наведуть мости дружби між містом і селом. Що ж стосується самого міста, то воно, на жаль, не вгадує істинні зміни у політичних переконаннях «слуг народу». Говорить про характерні особливості вітчизняного партійного будівництва, чомусь згадує, як відомий кіноперсонаж вряди-годи повертав свого кашкета: «Влада змінилася...». Натомість Кам’янець-Подільський віддає належне за послідовність фракціям «Наша Україна» і «Наше місто», яких «не зачепив» процес перейменування. Досі вони, ці депутати, були серед «меншовиків» у міській раді, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».
«Миротворча місія»
Учора в прямому ефірі телекомпанії «Україна» в Донецьку планувався виступ Юлії Тимошенко. Лідер БЮТ заявила, що скористається пропозицією Ріната Ахметова, висловленою під час інтерв’ю ТРК «Україна», де він запросив її виступити в ефірі на цьому телеканалі. Напередодні джерело в ТРК «Україна» повідомило, що ефір триватиме півтори години, починаючи з 19.30, і пройде у форматі дискусії. Юлія Тимошенко мала відповісти на запитання журналістів, а також на дзвінки телеглядачів, повідомляє Кореспондент.net. Тимошенко заявляла, що їде до Донецька «з миротворчою місією». Вона вважає, що їй вдасться швидко ліквідувати протистояння між жителями сходу та заходу України.
Смерть підполковника СБУ
Підполковника Управління Служби безпеки у Львівській області 38-річного Володимира Павленка знайдено повішеним у своїй квартирі, передають Українські новини. Тіло підполковника було виявлено у його квартирі у Львові 20 грудня. Слідчо-оперативна група міліції, яка виїжджала на місце події, встановила, що причиною смерті стало самогубство через повішення. Однак, за словами джерела, судово-медична експертиза встановила, що Павленко загинув насильницькою смертю, перед смертю його було жорстоко побито. Володимира Павленка уже поховано. Прокуратура проводить розслідування.