Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

РЕГIОНИ

8 грудня, 2004 - 00:00
ПО БУДИНКАХ, НАМЕТАХ, ТРАНСПАРАНТАХ І НАВІТЬ ПАМ’ЯТНИКАХ ХРЕЩАТИКА МОЖНА ВИВЧАТИ ІСТОРІЮ КРАЇНИ I ПОЛIТИЧНУ ГЕОГРАФIЮ / ФОТО МИХАЙЛА МАРКIВА / «День»

Емігрувати до... Дніпропетровська

Мешканці «помаранчевого» наметового містечка, які два тижні тому поселилися на центральнiй площі Дніпропетровська, почали збір підписів за її перейменування на площу Свободи. Досі, ще з радянських часів, вона носить ім’я В. Леніна, а величезний бронзовий монумент вождю пролетаріату непорушно стоїть на найвиднішому місці.

«Спочатку, — розповідає збирач підписів студент Олексій Віхарєв, — ми хотіли поставити свої намети навколо пам’ятника Леніну, щоб вождь також став учасником нашої акції. Однак міліція категорично стала на захист Ілліча, заявляючи, що це витвір мистецтва і об’єкт, який охороняє держава».

Проте, вважають активісти містечка, важко знайти пояснення тому, що на чотирнадцятому році незалежності головна площа одного з найбільших міст України зберігає «доісторичну» назву. Адже в столиці головну площу, яка також носила подібну назву, давно перейменували в майдан Незалежності. Тепер, заявляють «помаранчеві», на порядку денному стоїть здобуття вже не незалежності, а свободи й демократії в Україні. І коли це станеться — головна площа Дніпропетровська також носитиме іншу назву. Учасники акції вважають, що замість пам’ятника Леніну потрібно поставити статую Свободи.

Комендант наметового містечка Юрій Береза каже, що його «помаранчева фортеця», обгороджена для безпеки металевою решіткою, стала справжнім «острівцем демократії». Тут нараховується 26 наметів, де проживає 48 чоловік не лише з міст і районів Дніпропетровської області, а й із Криму, Луганська та Донецька.

Один із «політемігрантів», луганський шахтар Олексій Сухоруков повідомив, що про наметове містечко в центрі Дніпропетровська дізнався з випуску новин російського телеканалу НТВ. «У нас за таке, — каже він, — запросто намилять шию, та й роботу можна втратити, а тому взяв двохмісячну оплачувану відпустку, приїхав сюди і попросився «погостювати».

Народ у наметовому містечку зібрався різний — є студенти та інженери, шахтарі та робітники, колишні військовослужбовці, міліціонери й навіть штатний контролер-охоронник із 45-ї зони, розташованої в Софіївському районі. Особисто він стверджує, що є палким прихильником свободи, а тому не боїться втратити роботу. У таборі працює за спеціальністю — у «варті», і нещодавно допоміг викрити шахрая, який затесався до лав «помаранчевих».

Збирачі підписів за перейменування площі розповідають, що одним із «підписантів» виявився пенсіонер, який 1957 року сам ставив на постамент статую Леніна. Тепер, майже півстоліття по тому, він зовсім не проти того, щоб площа носила сучаснішу назву, повідомляє Вадим РИЖКОВ, «День».

Мера — на відпочинок

У Сумах відбулася сесія міськради, на якій прийнято рішення про призначення місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень мера міста Володимира Омельченка.

За дане рішення проголосували 39 із 75 наявних в міськраді депутатів, які причиною оголошення референдуму назвали незадовільне виконання мером своїх службових обов’язків і незабезпечення ним виконання вимог Конституції України та виборчого законодавства в Сумах під час проведення виборів президента України 31 жовтня та 21 листопада. Опозиція звинувачує мера у спробах організації фальсифікацій на президентських виборах на користь Віктора Януковича та ігноруванні ним волевиявлення сумчан, яке вилилось у прийнятті 24 листопада сесією міськради щодо визнання чинним рішення Центрвиборчкому. Для проведення референдуму, запланованого на 16 січня наступного року, створена спеціальна депутатська комісія, яку очолив Сергій Клочко. Депутати вирішили не закривати сесію і на наступному засіданні заслухати членів міськвиконкому про їхню роботу з підготовки міста до зими. Разом з тим, як повідомляє офіційний сайт міської ради, Володимир Омельченко не визнає законність триваючої сесії, називаючи її депутатськими зборами, рішення яких не мають легітимності, повідомляє Сергій ХАНІН, Суми.

Зоопарк припинив страйк

Незважаючи на те, що «всі війни закінчуються миром» виявилося, що підписати мир у ході запеклої війни справа більш складна, ніж вести війну далі. Цю істину ще раз доведено вчора в Криму, повідомляє Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь. Політичні сили півострова, втомлені не так від багаторазового проведення на міських майданах мітингів на підтримку своїх кандидатів, як від того, що з певного часу ці мітинги доводиться проводити обом політичним таборам одночасно, вирішили укласти перемир’я до третього туру виборів. Ідея належала главі парламенту Борисові Дейчу, якому, очевидно, стало несила перевіряти скарги обох сторін на порушення законів їхніми опонентами. Крім того, центральний майдан Сімферополя, як і площі інших міст Криму, перетворився на суцільний Вавилон: крики і прокляття, невиразні, але полум’яні промови, місиво оранжевих, біло-синіх, жовто-синіх, російських і кримських триколірних прапорів, гасла, що виключають одне одного. На вихіднi Сімферополь відзначився навіть бійкою учасників двох мітингів, які проходили одночасно на одному майдані. Словом, війна виборчих штабів перетворилася на повну відсутність будь-якого закону і порядку.

На заклик Бориса Дейча укласти перемир’я відгукнулися обидва штаби, але помилка політиків полягала в тому, що кожен з них спочатку склав свій текст угоди. Замість того, щоб зібратися і виробити загальний. Сили, які підтримують Віктора Януковича, запропонували до підписання меморандум про політичну згоду, що передбачає мораторій на проведення масових політичних акцій, крім мітингу, метою якого було прибрати намети й пікети з площ кримських міст і ввести мітинги в більш-менш цивілізоване русло. Передбачається, що меморандум підпишуть з одного боку голова Координаційної ради громадського руху «Крим — за Януковича» глава уряду Сергій Куніцин, лідер місцевої організації Партії регіонів заступник спікера Верховної Ради Василь Кисельов, голова регіональної організації Народної аграрної партії заступник глави уряду Анатолій Корнійчук, а з іншого боку — керівник штабу «Нашої України» Валерій Пробий- Голова, представники кримських організацій, що підтримують цей блок партій.

Однак підписувати текст, що обмежує їхню політичну діяльність і не передбачає кроків влади назустріч їм, представники «Нашої України» не стали. Зі свого боку, вони висунули документ, який називався «Угода про проведення чесних виборів у Криму». У ньому пропонувалося для досягнення громадянської згоди не лише звільнити майдани міст від галасливих заходів, але головне — запровадити заходи для створення рівних умов у період до третього туру виборів, зокрема — рівний доступ до ЗМІ, проведення агітаційних заходів без перешкод, виключення застосування адмінресурсу. Крім того, документ передбачав також контроль за виконанням домовленостей, для чого передбачається створення Комітету громадського контролю. Але цей текст, у свою чергу, відмовилися підписати представники влади.

Найбільше, чого змогли досягнути «високі договірні сторони», — це створити спільну комісію, яка спробує на майбутнє виробити такий текст, який змогли б підписати обидві сторони. Комісія почала працювати, але чи буде і коли саме досягнуто консенсус таких різних політичних сил — ніхто нинi сказати не може.

У зв’язку з тривалістю і невизначеністю виборчого конфлікту, невизначеною позицією верховних структур у Києві, до конфлікту в Криму рекрутуються все нові громадські структури. Так, в Ялті, наприклад, у виборчі дискусії вступив… Ялтинський зоопарк «Казка». Днями депутат Ялтинської міської ради, директор приватного зоопарку «Казка» Олег Зубков був призначений на посаду керівника виборчого штабу Віктора Ющенка в Ялті.

«Я радий наданій мені довірі, — заявив Олег Зубков, — і з сьогоднішнього дня почав виконувати свої обов’язки як керівник штабу». Це, крім іншого, виявиться в тому, що 11 грудня приватний ялтинський зоопарк «Казка» проведе День відкритих дверей на честь скасування результатів другого туру виборів президента України, — повідомив Олег Зубков журналістiв. «У моєму зоопарку безліч оранжевих звірів і жодного біло-блакитного — вибір «Казки» очевидний», — сказав він. Олег Зубков нагадав, що ялтинський зоопарк протягом 10 днів був зачинений на знак протесту проти фальсифікації виборів президента України і відновив роботу лише після ухвали Верховного Суду. «Я хочу, щоб люди не були на мене в образі за те, що не могли в ці дні відвідати зоопарк, — зазначив О. Зубков. — І я запрошую на безкоштовний День відкритих дверей всіх — як прихильників Ющенка, так і прихильників Януковича».

Голоси не врахували

З кожним днем життя в трьох наметових містечках Харкова стає все спокійнішим і впорядкованішим. На відміну від відкритих наметів прихильників Януковича, в яких важко спати, житла прихильників Ющенка відрізняються великим комфортом: «буржуйки», біотуалет і газові ліхтарі. Щоб не змерзнути в особливо холодні ночі, «помаранчеві» пікетники танцюють під музику, грають у футбол, і час від часу, коли вже немає сил, iдуть спати додому. Приблизно так живуть «синьо-білі»: тим, хто мітингує, приносять їжу, вдень висловлюють позицію дорослі й літні, а ввечері з’являється молодь, із задоволенням танцює на безкоштовній дискотеці. Ідеології тут менше — видно, що тут просто радіють можливості повеселитися і поспілкуватися з однолітками. Час від часу з таборів виходять «на завдання» — агітують за свого кандидата. Рішення Верховного Суду України про повторне переголосування другого туру активно обговорювалося всіма учасниками політичної акції. Якщо одні вердикт суду засудили, заявивши, що суд був підкуплений, рішення неправомірне, а тому його треба ігнорувати, то інші бурхливо раділи і навіть влаштували невеликий феєрверк.

Політичну ситуацію обговорюють всі. Трупа артистів Харківського театру імені Шевченка, що повернулася з гастролей Європою, розказала журналістам, як проголосували в українському посольстві в Барселоні під час другого туру виборів президента України. Артисти розповіли, що дипломатичну пошту з протоколами і бюлетенями відправили тільки 24 листопада (того дня ЦВК оголосила результати виборів), тому вони дуже образилися, що їх голоси просто не врахували. Скрізь, де б не були артисти, мешканці зарубіжжя, дізнавшись, що вони українці, починали аплодувати, повідомляє Марина ГОЛІНА, Харків.

«Більше роботи!»

Учора на апаратній нараді Хмельницької обласної державної адміністрації чиновникам оголосили, що в губернатора Віктора Коцемира погіршився стан здоров’я, і він поклав обов’язки з організації життя краю на свого заступника Івана Гладуняка.

Що стосується Віктора Коцемира, то, мабуть, нерви не витримали. Пережив сесію обласної ради, де депутати намагалися оголосити йому недовіру, одначе почули, що він сам написав заяву про відставку. Такою ж була і зустріч Віктора Францовича з велелюдним майданом, де він божився, що завжди з народом. Натомість почув «Ганьба!» і «Геть!».

Несподівана ж новина про вияв високої довіри до Івана Гладуняка стала підставою для висновку: «помаранчева революція» відбулася в одному окремо взятому краї. Іван Гладуняк уже давно ходить коридорами влади в кашне жовтогарячого кольору, зайняв чільне місце в обласному відділенні Комітету національного порятунку. Відомо також, що він товаришує з народним депутатом Володимиром Мандрою, начальником обласного виборчого штабу Віктора Ющенка. Сам Іван Васильович, звертаючись до апарату у новій якості, зажадав від аудиторії: «Менше політики, більше роботи!» Поки що в. о. губернатора І. Гладуняк ще не підписав жодного письмового розпорядження, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».

Газета: 
Рубрика: