Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Рекет під прокурорським прикриттям

29 серпня, 1997 - 00:00

Не один, а принаймні два злодіяння спланували й скоїли вранці 11 серпня представники одеського кримінального бізнесу. Практично паралельно з "ліквідацією" найманим кілером редактора "Вечерней Одессы" Бориса Дерев`янка група рекетирів "трусила" фермера приміського господарства Віктора Єрмолатіна. Щонайменше троє злочинців, за версією керівництва МВС, причетні до вбивства журналіста. І стільки ж "спеціалістів із розв`язання господарчих проблем", за міліцейським протоколом затримання, вимагали від фермера повернення "боргу в 9 тисяч гривень"...

Відмінність лиш у тім, що виконавців і замовників злочину на одеській вулиці Філатова третій тиждень не можуть знайти й посадити туди, де їм належить бути. А причетних до злочину на вулиці Леніна, 30 у сусідньому Іллічівську шестеро співробітників УБОЗу затримали, вилучили пістолети, гроші, інші речові докази, привезли в наручниках до міськвідділу міліції. Проте наступного ранку, 12 серпня, всі затримані, всупереч порушеній кримінальній справі №319700490, зібраним оперативниками матеріалам обсягом 159 сторінок, були звільнені з-під варти і відпущені додому.

Органи прокуратури міста й області "розвернули" слідство, як мовиться, у зворотному, діаметрально протилежному напрямку. Прокурор Іллічівська Анатолій Кульчицький вимагає від начальника Управління боротьби з організованою злочинністю УМВС в області полковника Володимира Філіппова, "провести службове розслідування за незаконними діями співробітників УБОЗу". А самому слідчому Іллічівського міськвідділу міліції старшому лейтенанту Сергію Самборському надходить не менш чітка команда - "матеріали попереднього слідства передати в облпрокуратуру".

Що відбувається? Може, не було фактів злочинних дій рекетирів? Або співробітники спецпідрозділу міліції не мали підстав затримувати названих громадян у момент скоєння протиправних діянь? Ні, виконуючий обов`язки начальника відділу облпрокуратури з нагляду за дотриманням законності спецпідрозділами боротьби з організованою злочинністю Віктор Толбійчук не заперечує: потрібно було припинити злочин і затримати групу, що тероризувала фермера. Проблему ж вбачає лише в тім, як кваліфікувати протиправні діяння: "скоєні групою організованої злочинності чи просто злочинною групою"? А той факт, що за півмісяця після операції затримання рекетирів не проведено жодних слідчих дій, очних ставок, обшуків, навіть не визначено потерпілого в справі, слідчий С. Самборський мотивував у розмові з журналістами позбавленням його матеріалів слідства прокурорськими органами.

Викликає подив й позиція прокурора Іллічівська А. Кульчицького, який зовсім не тривожиться з приводу випущених з-під варти чотирьох затриманих. "Нагромаджений матеріал не викликає сумніву, що вони соціально небезпечні, - стверджує начальник УБОЗу полковник Філіппов. - І не можна виключити, що завтра цих же осіб не доведеться затримувати в момент скоєння нових злочинів, як не раз бувало останніми роками".

Схоже, що до подібного фінішу ведуть і справу, порушену проти групи підозрюваних у рекетирстві. Хоча міліцейська операція по затриманню рекетирської зграї фіксувалася аудіо- та відеоапаратурою, проводили її співробітники УБОЗу о пів на десяту ранку на очах у юрби жителів міста. У злочинців вилучені гроші, оброблені спецзасобом. Руки світилися у всіх затриманих, бо взяті під загрозою у фермера гривні відразу ж поділили. Причому половину суми взяв організатор злочинної акції - голова акціонерного товариства "Будсервіс" Василь Поліщук, решту - виконавці замовлення.

А ймовірною причиною "допомоги" слідству органами прокуратури, на думку В. Єрмолатіна, є не що інше, як недавня служба затриманих Віктора Пчельникова та Павла Санфірова на відповідальних посадах в УМВС Одеси та області. Хоча П. Санфірова, як уточнив заступник начальника по кадрах УМВС у області Аркадій Мельничук, звільнено з міліцейських лав "за дискредитацію керівного складу органів внутрішніх справ".

Наприкінці серпня В. Єрмолатін, що вважає дії прокурорських органів "неадекватними характеру скоєного злочину", надіслав скаргу прокурору області. "Невідомі особи залякують мене по телефону, погрожують фізичною розправою, пропонують звернутися до слідчих органів і змінити свідчення", - говориться в листі облпрокурору Василю Іванову. Поки що, каже одеський фермер, "жодного реагування, - мушу звертатися до Генпрокурора та Президента України"...

Михайло АКСАНЮК, "День", Людмила ГЛУШКОВЕЦЬКА
Газета: 
Рубрика: