Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Рік на податкову адаптацію...

Пропонують передбачити експерти, щоб бізнес зміг призвичаїтись до нових правил оподаткування
20 жовтня, 2010 - 00:00

Сьогодні завершується термін подачі пропозицій до проекту Податкового кодексу. За інформацією голови парламентського комітету з питань податкової та митної політики Віталія Хомутинніка, від громадськості надійшло близько тисячі пропозицій. Тепер профільний комітет повинен їх опрацювати та узагальнити після чого остаточна «чернетка» кодексу буде внесена на розгляд Верховної Ради України. За прогнозами Хомутинніка, якщо все йтиме за планом, то в сесійній залі документ з’явиться наступного тижня. В Кабміні розраховують, що податкову «біблію» народні обранці затвердять ще до кінця жовтня. Якщо ні, то крайній термін — перша декада листопада, нещодавно заявив прем’єр-міністр України Микола Азаров.

У Кабміні постійно переконують, що Податковий кодекс принесе спрощення правил гри для бізнесу: знизиться ставка податку на прибуток із 25% до 19%, а ставка ПДВ — з 20% до 16% протягом п’яти років. Виграє й малий бізнес, додає Хомутиннік. Він нагадав, що новостворені підприємств на п’ять років отримають нульову ставку з податку на прибуток.

Натомість громадськість вважає, що кодекс ще «сирий» і потрібно більше часу для врахування пропозицій бізнесу.

«Цей варіант кодексу не готовий для затвердження», — розповідає в коментарі «Дню» перший віце-президент асоціації «Укрсудпром» Віктор Лисицький. За його словами, фахівці асоціації ще на початку серпня подали авторам кодексу цілий список пропозицій. Однак із них враховано тільки декілька, зокрема, звільнення від ПДВ та імпортного мита риби, завезеної в українські порти, яка виловлена українськими рибалками під українським прапором. Тільки такої поступки для успішного розвитку морського господарства в країні замало, вважає Лисицький. Крім того, заявляє експерт, експертів «Укрсудпрому» за весь період обговорення проекту кодексу навіть не залучали до обговорення «морських» пунктів.

Вносити зміни найперше потрібно в процедуру адміністрування податків, яка має стати зручнішою для людей та бізнесу, доповнює перелік необхідних податкових правок народний депутат, член парламентського комітету з питань бюджету Олександр Чорноволенко. Крім того, податкові надходження до бюджету повинні формуватися за рахунок великого капіталу, а не — малого та середнього бізнесу, який нинішнім варіантом кодексу знищується, говорить нардеп. «І, нарешті, цей кодекс має бути таким, щоб підсилювати нашу економіку, а від так, люди мають бути зацікавлені, щоб більше заробляти й відкрито це декларувати... У нинішньому вигляді, проект податкового кодексу цьому як раз не сприяє», — підсумовує Чорноволенко.

На думку ж президента Союзу податкових консультантів України Леоніда Рубаненка, «шліфовки» потребує ще 5-7% всіх положень загальних норм кодексу. Серед слабких місць Податкового кодексу він називає зникнення пункту про зближення податкового та бухгалтерського обліку при сплаті податку на прибуток, перехідний період для малого бізнесу та питання сплати ренти.

Отже стверджують опитані «Днем» експерти, запитань та пропозицій до Податкового кодексу ще вистачає. Тому розробникам податкової «біблії» варто продовжити термін її обговорення.

Або ж відкласти початок дії положень Податкового кодексу на певний час після його затвердження, вважає керівник податково-юридичної практики в Україні Ernst&Young Володимир Котенко. «Має бути тривалий період (6-12 місяців), протягом якого бізнес призвичаїться до нових правил, змінюватиме облікові програми, тренуватиме свій персонал, вчитуватиметься в нові положення, розумітиме їх та бачитиме, як ці положення накладатимуться на фінанси конкретного бізнесу», — говорить Котенко «Дню».

ДО РЕЧI

Народний депутат України, лідер партії «Фронт Змін» Арсеній Яценюк вніс на розгляд парламенту проект закону «Про деякі питання оптимізації системи оподаткування в Україні». Як повідомляє УНІАН, документом пропонується до 2016 року надати податкові канікули (звільнити від податку на додану вартість, із доходів фізичних осіб, фіксованого податку, податку за землю і плати за патенти) дрібним підприємцям, які проводять господарську діяльність на самостійній основі без залучення найманих працівників, при наданні побутових послуг населенню, під час виробництва товарів та сільськогосподарської продукції. Законопроектом також пропонується для стимулювання створення нових робочих місць ввести норму, що держава забезпечує бюджетне фінансування в розмірі не менш ніж 1% від запланованого обсягу ВВП підприємствам усіх форм власності, на яких працює не менш ніж 50 працівників, у разі збільшення протягом року нових робочих місць на 10%.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: