Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

РІВЕНЬ ЖИТТЯ

26 червня, 1997 - 00:00

Програма розвитку ООН репрезентувала в Україні свій традиційний щорічний "Звіт із людського розвитку", який містить великий масив статистичних даних та аналіз якості життя в 175 країнах світу. Головний показник цього звіту - індекс людського розвитку, що визначається за чотирма факторами - тривалістю життя, грамотністю дорослого населення, дітей і молоді, що нині навчається, і нарешті валовим внутрішнім продуктом на душу населення, який у свою чергу визначається за реальною купівельною спроможністю населення. У звіті-97 знайшли своє відбиття перевірені й опрацьовані статистичні дані за 1994 рік - методика настільки складна й глобальна, що весь процес займає майже 3 роки.

Так от, згідно цього звіту індекс людського розвитку України-94 дорівнює 0,689. У Канади, яка у звіті-97 зайняла перше місце, - 0,942, а в Сьєрра-Леоне, яка на останньому - 0,176. Саме за цим головним показником усі країни й змагаються тепер у якості життя. І в цьому змаганні Україна - на 95-му місці. Над нею у "рейтинговій" таблиці - Парагвай, під нею - Західне Самоа. Невтішне сусідство. Більше того: з 1994 року наш ВВП зменшився в 2,3 разу, і сьогодні ми навіть не на 95-му місці, а ще нижче. За оцінкою доктора економічних наук Андрія Ревенка (інститут економіки НАНУ) сьогодні Україна посідає десь 120-130 місце. Зрозуміло, якщо розраховувати за цією методикою.

Але методика ПРООН не повністю враховує "пікантні" особливості України - те, скажімо, що близько 50% її економіки й фінансів перебуває в тіні.

- Є підстави вважати, що місце України занижене, - пояснив "Дню" Андрій Ревенко, - через недостатню коректність співвідношень із ВВП. Думаю, наше місце - 80-те чи 85-те.

Не зовсім адекватною умовам України вважає методику обчислення ВВП і доктор соціології Юрій Саєнко (Інститут соціології НАНУ), який також поділився з "Днем" своїми роздумами:

- Не враховано наше нинішнє парадоксальне становище. Адже сьогодні ми країна з тотальним соціальним захистом - мусимо захищати не лише людей, а й заводи, що стоять

Частково погодилася з нашими вітчизняними експертами консультант із питань людського розвитку представництва ООН в Україні Мрідула Гош. Вона пояснила "Дню", що методика обчислення індексу людського розвитку вдосконалюється й є плани країни з перехідною економікою групувати окремо, але, вважає закордонний експерт, високу "тіньовість" української економіки та інші її парадоксальні особливості не можна ставити на перше місце, бо методика ПРООН ураховує не макроекономічні показники, а насамперед середню платіжну спроможність населення...

Валерій НЕЧИПОРЕНКО, "День"
Газета: 
Рубрика: