Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Різьблені православні святині

У Дніпропетровську показують унікальні старовинні хрести й ікони
24 грудня, 2013 - 12:58
ІКОНА УСПІННЯ БОЖОЇ МАТЕРІ, НА ЯКІЙ ЗОБРАЖЕНО ХРАМИ КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКОЇ ЛАВРИ ТА ЇЇ ЗАСНОВНИКИ — ПРЕПОДОБНІ ФЕОДОСІЙ ТА АНТОНІЙ ПЕЧЕРСЬКІ / ФОТО З ОФІЦІЙНОГО САЙТА МУЗЕЮ

У меморіальному будинку-музеї Д.Яворницького відкрилася виставка «Різьблені православні святині в колекції ДНІМ». На ній представлено культові предмети з фондів Дніпропетровського національного історичного музею, які активно формували ще в часи директорства академіка Д.Яворницького. На початку ХХ століття він сам здійснив немало подорожей краєм у пошуках церковних старожитностей.

Унікальною частиною цієї колекції є дерев’яні різьблені ікони і хрести, які були в ходу в Україні і за її межами. Багато з них створено переважно в стінах Києво-Печерської лаври, починаючи з XVII століття. Такі речі збереглися у фондах музею в невеликій кількості, і на окремій виставці їх експонують уперше. Крім ікон і хрестів на виставці представлено предмети культового вжитку, церковне вбрання і рідкісні фотографії православних святинь кінця XIX — початку ХХ століття. Метою експозиції є не лише демонстрація унікальних предметів з культової колекції ДНІМ, але і бажання показати мистецтво майстрів — різьбярів Києво-Печерської лаври, розповісти екскурсантам про символіку хреста в християнській культурі і еволюцію церковних речей у православному мистецтві, а також нагадати про діяльність Д.І. Яворницького на ниві збирання культової колекції музею.

ФОТО АВТОРА

«1905 року в нашому музеї було створено церковний відділ, — розповідає науковий співробітник Віктор Єкшов. — Його директор Дмитро Іванович Яворницький домігся від консисторії дозволу вилучати церковні речі, які є значною історичною і культурною цінністю. Яворницький зумів переконати священиків у тому, що музей — це теж храм, тільки храм культури». Директор музею зробив немало для того, щоб зібрати і зберегти для нащадків церковні старожитності з храмів і монастирів, які розташовано на землях Війська Запорізького. Поповнювалися фонди і пожертвами приватних осіб, насамперед відомими українськими колекціонерами. Немало культових предметів Д.Яворницькому вдалося зберегти в роки громадянської війни і в радянський період, коли церкви масово закривали. Розповідають, що академік зміг донести керівництву області ідею створення в кафедральному Свято-Преображенському соборі... музею атеїзму. Таким чином йому вдалося вберегти від руйнування старовинний храм і немало церковних предметів.

Найбільшу увагу відвідувачів під час відкриття виставки привернули ікони і хрести — натільні, напрестольні і виносні, які прикрашено майстерним різьбленням по дереву, каменю, перламутру. «У XVII—XIX століттях багато віруючих прагнули здійснити паломництво до Святої землі, — розповідає В.Єкшов. — Така подорож була небезпечною і довгою, вона могла тривати два-три роки, а самі паломники часто жили при монастирях в Єрусалимі, Віфлеємі або на святій горі Афон у Греції. Саме звідти до України було занесено багато декоративних прийомів, оскільки на згадку віруючі купували прикрашені різьбленням і інкрустацією кипарисові хрести й ікони. Пізніше ремісничі традиції Греції і Близького Сходу було підхоплено і розвинено майстрами Києво-Печерської лаври. Всі предмети, які прикрашено тонким різьбленням, можна довго розглядати і вивчати, оскільки їх покрито малюнками і написами на біблейську тему».

Часто паломники передавали або заповідали ці дорогі реліквії місцевим храмам або монастирям. У колекції можна побачити напрестольні хрести з дарчими написами заможних жертводавців. Цікаво, що Д.Яворницький збирав такі церковні реліквії не лише в Єкатеринославській губернії, але і в інших регіонах, наприклад, у Галичині та Закарпатті, тому колекція представляє художні традиції всієї України.

В експозиції окрім різьблених предметів представлено культовий одяг і церковну вишивку, а також старовинні фотографії, де зафіксовано людей минулої епохи і експонати, які загинули під час воєнного лихоліття. Є в культовій колекції ДНІМ і такі унікальні речі як натільний хрест періоду Київської Русі, який знайдено археологами. Співробітники музею кажуть, що цей найстаріший експонат був одним із головних раритетів у великій колекції підприємця і мецената Олександра Поля.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ
Газета: 
Рубрика: