Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

РНБОУ оприлюднила проект Доктрини інформаційної безпеки України

Фахівці побоюються, що він «заляже» в черговому кабінеті ВР
27 травня, 2009 - 00:00

Проект розроблявся на виконання абзацу 4 пункту 5 рішення РНБО України від 21 березня 2008 року «Про невідкладні заходи щодо забезпечення інформаційної безпеки України». Повний текст проекту можна прочитати на офіційному сайті відомства www.rainbow.gov.ua. У підготовці, обговоренні та узгодженні проекту було задіяно понад 30 органів державної влади, наукових установ, враховано понад 200 конкретних пропозицій, серед іншого від представників громадських організацій та експертного середовища. Проект документу визначає інформаційну безпеку як важливу самостійну сферу національної безпеки. Завданням державної політики в інформаційній сфері визначено «створення розвиненого інформаційного простору і захист національного інформаційного суверенітету». Проект також визначає основні реальні та потенційні загрози інформаційній безпеці держави у декількох сферах: зовнішньополітичній, державної безпеки, військовій, внутрішньополітичній, економічній, соціальній та гуманітарній (зокрема, поширення у ЗМІ невластивих українській культурній традиції цінностей і способів життя, зневажливе ставлення до людської та національної гідності, культ насильства, жорстокості, порнографія, витіснення з інформаційного простору та молодіжної культури українських мистецьких творів, народних традицій, недостатній розвиток українського кінематографа, книговидання, книгорозповсюдження та бібліотечної системи), науково-технічній і технологічній та екологічній. Згідно з проектом, Доктрина має стати основою для формування державної політики в інформаційній сфері, розробки концепцій, стратегій, цільових програм і планів дій, подальшого вдосконалення законодавства.

«День» поцікавився думкою Ярослава МАЛИКА (доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри європейської інтеграції та права Львівського регіонального інституту державного управління Академії державного управління при Президентові України) стосовно потенціалу майбутньої Доктрини в нівелюванні загроз інформаційній безпеці України:

— Якби ж вона виконувалася... Через хаос у Верховній Раді проект Доктрини, який мав бути готовий ще минулого року, оприлюднено тільки зараз. І він дуже недосконалий. Замало уваги приділяється інформаційній безпеці в економіці, військовій сфері, науково-технологічній сфері, а особливо — інформаційній безпеці людини. Загрози інформаційній безпеці, що подані у проекті, просто переписані із Закону «Про основи національної безпеки України» і нічого нового не додають. Тут навіть не йдеться про те, що інформаційна безпека має бути наступальною. Публікація цього проекту — це чергова «галочка», він надовго заляже в якомусь кабінеті Верховної Ради, а врешті-решт його буде провалено. Так само, як провалено Концепцію національної економічної безпеки, Концепцію екологічної безпеки, навіть військова доктрина не виконується. Наша задача — створити повноцінну систему інформаційної безпеки, якої поки що немає. Чим це загрожує державі, ми бачимо вже нині. У той час, як сусідні держави мають наступальну інформаційну безпеку, в нас навіть захисту немає. Ми мусимо створювати все більше й більше інформаційних агентств за кордоном, при наших посольствах, консульствах, розсилати інформацію про країну по всьому світу. Проблема інформаційної безпеки в країні не вирішується. Досить поглянути на екрани нашого телебачення. Ми не бачимо, чим живе наша держава. В Україні не вибухають снаряди, не ллється кров, але інформаційна війна триває, вона все більш витончена і переплітається з війною психологічною. А ми цьому нічого не можемо протиставити.

Маша ТОМАК, «День»
Газета: 
Рубрика: