70 років тому в Празі відбулася прем’єра першого чехословацького звукового художнього фільму «Марійка- невірниця». Це — розповідь про сімейну трагедію в закарпатському селі Колочава. Сценарій стрічки написаний за однойменним твором чеського письменника Івана Ольбрахта, котрий протягом шести років приїздив у верховинські села Закарпаття. Зібраний матеріал вилився у низку книг. Стрічка знімалася в Колочаві влітку 1933-го.Сценариста і режисера Владислава Ванчура зацікавили не так перепитії невірного кохання, як складні соцільно-економічні процеси у верховинському селі. Всіх героїв грали не професійні актори, а місцеві селяни. Так, роль Марійки Бирчакової виконала дівчина з Верхнього Бистрого Анна Шкелебей.А сам Іван Ольбрахт зіграв епізодичну роль чеського туриста. Й у гадці не мав письменник, що завдяки його творам, найперше найвідомішому роману «Микола Шугай, розбійник», про останнього опришка Карпат, нині Колочава стане своєрідною Меккою.Тут проводиться єдиний у Європі фестиваль романтичних душ.
Ціле літо й до пізньої осені в розташовану на Верховині Колочаву приїздять тисячі туристів.Переважно це чехи з Чехії, Словаччини, Швейцарії, Австралії. У сільському музеї Івана Ольбрахта кожен знайомиться з життям письменника, твори котрого, через належність до Компартії Чехословаччини, на Батьківщині зараз навіть не вивчають у школах. Керує ним Наталка Тумарець.Музей Івана Ольбрахта вона відновила в 1996 році. Створив його вуйко Наталки — Шимоня Микола. Це — старший син діда. А дідо в 30-х роках був приятелем Івана Ольбрахта. 6 років вони дружили. І дідо (він в’язень сталінських таборів, український націоналіст) заповідав онучці : ніколи не залишай цю справу, продовжуй, це потрібно Колочаві.
Найбільше вабить Колочава своїми легендами про Миколу Шугая. Він не хотів йти воювати у Першій світовій i багато літ переховувався. Став опришком: забирав добро у багатих і віддавав бідним. Убив кількох чеських жандармів, котрі його переслідували. У 1921-му Шугая все ж знищили.