У ХХI столітті розвиток світової космонавтики передбачається у трьох основних напрямках — створення нових ракет важкого класу, міжнародних космічних станцій і «міжпланетних програм». Таку думку генерального директора Державного космічного центру імені Хруничева (Москва) Анатолія Кисельова наводить інтернет-видання Страна. Ru з посиланням на ІТАР-ТАРС. У конкурентній боротьбі на ринку запусків супутників важкими носіями виграє та країна, якій вдасться створити найбільш надійну й дешеву ракету, переконаний він. При цьому А.Кисельов сподівається, що переможе саме Росія. В Центрі ім. Хруничева створюються носії «Протон-М» і «Ангара», які вдвічі кращi за аналогічні закордонні ракети щодо ціни й якості, зазначив він.
На прохання «Дня» про перспективи українського ракетобудування висловився заступник генерального директора ДПО ЮМЗ ім. О.М.Макарова («Південмаш», Дніпропетровськ) Володимир Сичевой: «Я підтримую точку зору А.Кисельова: виграє той, хто матиме нові ракети — якісніші й дешевші. А хто буде попереду, життя ще покаже. На сьогодні ракетобудування України та Росії органічно нероздільне. Якщо ми допустимо, що Росія самостійно, без нас, працюватиме над новими ракетами, то це, вважаю, буде великою стратегічною помилкою. Нам слід разом із Росією вдосконалити ту техніку, яку ми сьогодні маємо. Адже не секрет, що в ракетах «Зеніт», які ми запускаємо в «Морському старті», є компоненти російського виробництва. В Росії в ракетобудуванні більше самостійності, ніж у нас (наприклад, «Протон» — суто російський). Україна як космічна держава не може далі розвиватися без тісної співпраці з Росією.
Щодо ринку запуску супутників, то для України не обов’язково виходити лише на російський ринок. Приклад цьому — спільний із США, Росією та Норвегією проект «Морський старт», який уже реалізовується. Тепер спільно з американцями будемо здійснювати запуски модернізованих «Циклонів». Ринок ракет — це замовлення на запуски супутників, що надходять. У майбутньому я бачу наше завдання в тому, щоб не тільки запускати «чужі» супутники, а й самим налагодити випуск «своїх» супутників і мати на них замовлення. На «Південмаші» ми могли б, так само як «Х’юз», виготовляти супутники й запускати їх. Для цього потрібні час і ретельне вивчення ринку, треба привернути до себе увагу замовників і показати, що ми вміємо. Це не так просто, і швидко це не робиться».
Крiм того, у КБ «Південне» (Дніпропетровськ) «Дню» зазначили, що українське ракетобудування йде шляхом розвитку середнього класу носіїв і в цей час у розробці перебуває «Циклон- 4», який передбачається запускати спільно з американцями.
ДО РЕЧІ
У нiч з 8 на 9 сiчня має вiдбутися запуск української ракети «Зенiт-SL» за програмою «Морський старт». Як повiдомив УНIАН начальник прес-центру КБ «Пiвденне» Юрiй Алексєєнко, ракета має вивести на орбіту американський важкий супутник «XMрадiо-1». Зараз морська стартова платформа «Одiссей» i командне судно «SEA LAUNCH» перебувають на шляху до острова Рiздва, виходячи на розрахункову точку старту.