Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Російські військові літаки знову літатимуть над Україною

8 квітня, 1997 - 00:00

Міністерство оборони України скасувало обмеження на перельоти російських військових літаків через повітряний простір країни. Як повідомили в міноборони України, це сталося після телефонної розмови начальника Генштабу ЗСУ генерала Олександра Затинайка з його російським колегою.

Заборона тривала з 31 березня по 5 квітня і була викликана діями російських розвідувальних літаків дальньої авіації над акваторією Чорного моря 25, 26 та 28 березня, коли в зону відповідальності України без попереднього повідомлення, "мовчки" залітали літаки ТУ-22Р, наближаючись до повітряного кордону України й не відповідаючи на радіозапити ППО.

Після цього Генштаб Збройних Сил України й ухвалив рішення про заборону на польоти в повітряному просторі країни літаків Військово-повітряних сил Росії. Військові в Києві стверджували, що було порушено угоду між оборонними відомствами України та Росії від 1995 року про використання військовими літаками повітряного простору іншої держави.

Згідно з угодою, сторони мають завчасно інформувати одна одну про перельоти за три дні, коли це поодинокий літак, і за десять днів - коли йдеться про групу літаків. Однак російський Генштаб так і не визнав звинувачень у порушенні правил повітряного руху над Чорним морем, заявляючи, що російські пілоти керувались вимогами Чиказької конвенції щодо польотів над нейтральними водами.

Український Генштаб скасував свою заборону на польоти російських ВПС одразу після того, як пролунала заява секретаря РНБО. Володимир Горбулін наголосив, що він не вважає за необхідне забороняти польоти російських літаків над Україною, "і я не знаю, - сказав він, - чому начальники генштабів не можуть знайти спільну мову".

Такі слова не могли не похитнути віру начальника українського Генштабу у правильності своїх дій, бо фактично вони означали, що в разі загострення ситуації між Україною та Росією генерал Олександр Затинайко не може розраховувати на підтримку державного керівництва країни, а навпаки - ризикує опинитись у ролі "хлопчика для биття". За таких обставин, українським генералам не залишалося нічого іншого, як поступитись принципами.

Володимир ТКАЧ, "День"
Газета: 
Рубрика: