Вiн заснований першим диригентом світу і художнім керівником Маріїнського театру Валерієм Гергієвим і народним артистом України Володимиром Гришком. Фестиваль патронують Президент України Віктор Ющенко і Міністерство культури та туризму України. Фінансування взяли на себе, як російська сторона, так і українська: «Внешторгбанк» (Росія) і «Укрсиббанк», а також Midland Resources Molding Ltd (Україна) і адвокатська фірма «Пукшiн і партнери» (Україна). Перевезення дев’яти хур декорацій здійснюється завдяки «Російським залізницям».
У трьох академічних концертах і двох оперних вечорах фестивалю буде задіяно 120 музикантів оркестру Державного академічного Маріїнського театру, 37 солістів театру і близько 60 співаків хору.
Фестиваль буде відкрито 30 квітня на сцені Національної опери України одним із шедеврів Джоаккіно Россіні, складеним композитором на замовлення на коронацію в Реймсі французького короля Карла Х — «Подорож до Реймса». Буквально минулого тижня він став лауреатом XII фестивалю «Золота Маска» за 2005 рік у категоріях: «Кращий оперний спектакль року» і «Краща режисура». Останнього призу удостоївся режисер-постановник опери Ален Маратра.
Молодий француз працював iз Пітером Бруком, грав у його легендарній виставі-епосі «Махабхарата» і був інструктором із бойових мистецтв. Займаючись режисурою, він встигає зніматися в кіно та грати в театрі: два роки тому зіграв у «Чайці» Тригоріна. Поставив масу сучасних опер, для однієї з них написав лібрето разом із Мстиславом Ростроповичем і освоїв жанр музичного шоу. Такого професіонала нічим не налякаєш — навіть оперою Россіні «Подорож до Реймса», яка стає суворим випробуванням для будь-якого режисера.
Маратра домігся майже неможливого: «Подорож до Реймса» цікаво не лише слухати, але й дивитися. Кожна дія героїв логічна, чітко, обґрунтована і ніскільки не суперечить музиці. Маратра, як ілюзіоніст Копперфільд, майстерно обіграє все, навіть паузи. А щодо кумедних моментів «Подорож до Реймса» не поступається шоу-програмам.
1 травня в Національній філармонії симфонічний оркестр Маріїнського театру — з Концертом №3 для фортепіано з оркестром Сергія Рахманінова і Симфонією №10 Дмитра Шостаковича. Диригент Валерій Гергієв. Соліст — Олексій Володін (Росія) — один із найяскравіших представників молодого покоління піаністів. Він виступав із сольними концертами із багатьма симфонічними оркестрами в Росії, в більшості країн Європи, а також у Японії, Сінгапурі та Австралії.
2 травня в Національній опері — вперше в Україні опера Ріхарда Вагнера «Парсифаль». В основу її сюжету лягла саме містична і популярна оповідь Середньовіччя про чашу Грааля з його героями — хоробрими лицарями братства Грааля, королем Амфортасом, який поліг жертвою прекрасної спокусниці Кундрі, злим чарівником Клінгзором, і чистим душею Парсифалем, який прийшов відновити цілісність світу — і небувалої могутності екстатична музика Вагнера роблять цю оперу неперевершеною за силою впливу на слухачів. До свого останнього твору композитор ішов майже сорок років. Тому в «Парсифалі» відбилися його художні інтереси різного часу: язичницька міфологія, середньовічний епос, східна філософія, християнська містика. Останню драму Вагнера було поставлено в Маріїнському театрі 11 травня 1997 року. «Парсифаль» було виконано під орудою Валерія Гергієва в постановці Тоні Палмера. Саме цю виставу ми й побачимо в Києві.
3 травня в Національній філармонії (о 18.00) — Концерт для фортепіано з оркестром №1 Сергія Прокоф’єва. Соліст — улюбленець української публіки, прекрасний музикант — Iгор Четуєв (Україна). Також у цей день прозвучить Концерт для скрипки з оркестром №1 Дмитра Шостаковича. Соліст — Вадим Рєпін (Росія), чиє ім’я стало синонімом скрипкового мистецтва загалом. Вогняний темперамент у поєднанні з бездоганною технікою, поетичність і чуттєвість інтерпретації — основні риси виконавської манери Вадима Рєпіна. До речі, про рівень цього скрипаля говорить вже й те, що Рєпін грає на скрипці «Ruby» роботи Антоніо Страдіварі (1708), люб’язно наданої йому Товариством Страдіварі в Чикаго, і інструменті роботи Джузеппе Гварнері «Von Szerdahely» (1736).
Цього ж дня, але о 21.00 і на сцені Національної опери концертне виконання третього акту з опери Ріхарда Вагнера «Валькірія». Соліст Брін Терфель (Велика Британія). На цього співака радить звернути особливу увагу маестро Гергієв: «Дуже видатний англійський бас-баритон. Сьогодні, безперечно, один із кращих у світі. Його могутній бас звучить на головних оперних сценах і концертних конах країни вже років із десять. Але до Києва він приїде вперше».