Міністр закордонних справ Борис Тарасюк заявляє, що уряд і парламент навмисне зривають графіки підготовки і розгляду законопроектів про вступ України до Світової організації торгівлі. Таку тезу він висловив минулими вихідними під час свого перебування у Львові. Керманич зовнішньополітичного відомства країни відзначив, що ця ситуація його тривожить, і додав що, «уряд недостатньо енергійно працює в цій сфері».
Окрім того, Б.Тарасюк зазначив: «Я хочу пригадати про відповідальність політичних сил, що створили антикризову коаліцію, і блоку «Наша Україна» — вони поставили свою підписи під Універсалом національної єдності, де чітко обумовлена необхідність завершення процесу вступу до СОТ до кінця поточного року. Якщо це не буде зроблено, то стане ще одним підтвердженням ігнорування положень Універсалу, тим більше, якщо це робиться або буде зроблено навмисне, з метою задовольнити інтереси третьої сторони».
Між тим, вже наприкінці листопада має бути завершений звіт робочої групи щодо готовності вступу України до зазначеної торгової організації. Враховуючи те, що пакет необхідних законів і досі розробляють у Кабміні, справу у свої руки взяв Віктор Ющенко. Щоб устигнути до кінця року приєднатися до СОТ, глава держави, як «День» повідомляв, подав на розгляд Верховної Ради весь пакет необхідних законопроектів. «Якщо такий законодавчий пакет, який складається із 16 законопроектів, внесених Президентом України, та трьох законів, які знаходяться у Верховній Раді, буде ухвалено парламентарями і на поточному сесійному тижні цей пакет буде розглянуто відповідно до встановленої процедури, і схвалено, то 27 жовтня ми, фактично, можемо завершувати процес з формування звіту робочої групи і вступу України до СОТ», — сподівається заступник голови президентського Секретаріату Арсеній Яценюк. У Секретаріаті Президента розраховують, що пакет законопроектів буде підтримано фракціями НУ та БЮТ, які неодноразово заявляли про підтримку членства України у СОТ, а також фракцією Партії регіонів, лідер якої, прем’єр- міністр Віктор Янукович в Універсалі національної єдності засвідчив бажання своєї політичної сили також сприяти членству України у СОТ.
Час підпирає з усіх боків — найближчим часом депутати мають розглянути та ухвалити 21 законопроект, необхідний для вступу України до СОТ. Вони мають бути бездоганними, адже часу на суперечки не залишилося — у разі, якщо не буде ухвалений бодай один законопроект, Україну цього року не розглядатимуть як кандидата до вступу. Опозиція звинувачує антикризовиків та керівництво Верховної Ради у гальмуванні процесу.
На минулому тижні, коли у Верховній Раді мали відбутися слухання з питання приєднання України до СОТ, з парламентської трибуни пролунала лише заява фракції «Нашої України» щодо нагальності якнайшвидшого розгляду та прийняття «сотівських» законів. Геннадій Удовенко, який власне і озвучив заяву «НУ», зазначив: «Намагання керівництва уряду та Верховної ради усілякими засобами загальмувати розгляд та ухвалення необхідних законів, а також зірвати вступ України до СОТ, не відповідає інтересам України. Очевидно, що антикризова коаліція та делеговані нею урядовці нехтують інтересами власного народу, відстоюючи інтереси іншої держави».
Зрештою, самі слухання депутати перенесли на перше листопада, ухвалення законопроектів, потрібних для вступу до СОТ, також було відкладено, а кінцевий термін у версії прем’єр-міністра Віктора Януковича, пересунувся з кінця цього року на лютий наступного. Водночас голова Верховної Ради Олександр Мороз, коментуючи заяву фракції «Наша Україна» щодо свідомого гальмування ухвалення законопроектів, пов’язаних із вступом до СОТ, заявив: «Докори на адресу Верховної Ради є абсолютно безпідставними. До першого грудня ми ухвалимо закони, які будуть якісно підготовлені, і, я переконаний, будуть підготовлені всі. А ставити завдання ухвалити все це до 26 жовтня, розуміючи, що це фантастика, що цього неможливо зробити, є некоректним, зокрема, і з боку тих, хто підготував цю заяву».
Якщо пропозиції Президента більшість депутатів не підтримає, той внесе їх удруге. Якщо ж знову відхилять — сідатиме з головами фракцій за круглий стіл. Однак, зважаючи на особливості вітчизняного переговорного процесу, аналітики не залишають шансів депутатам ухвалити бодай один із законопроектів до часу «Ч».
Власне, питання щодо вступу України в СОТ вирішуватиметься 21 грудня, але укомплектувати необхідний для цього пакет документів нашій державі потрібно значно раніше. Зробити це хоч і важко, але можна. Було б бажання. А воно, як показує нинішня ситуація, є не у всіх.