Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Розшукується інвестор...

Будівництво морського термінала для скрапленого газу знизить на 10% частку «Газпрому» на українському ринку
16 лютого, 2011 - 00:00

Україна запрошує американські енергетичні компаній до співпраці в будівництві LNG-термінала з поставок скрапленого газу. Особисте запрошення потенційним партнерам озвучив міністр енергетики й вугільної промисловості України Юрій Бойко, підбиваючи підсумки засідання українсько-американської робочої групи з питань енергетичної безпеки у Вашингтоні.

«Українська сторона здійснює низку заходів із початку співпраці з транснаціональними корпораціями щодо розвитку і виробництва нетрадиційного газу на території України. Хотів би наголосити, що ми зацікавлені в налагодженні співпраці в цій сфері із США», — уточнив міністр. Він також проінформував американську сторону про кроки, які український уряд робить для диверсифікації джерел надходження в Україну природного газу.

До числа останніх, безумовно, можна віднести й запуск нафтопроводу «Одеса — Броди», який почав перекачувати в аверсному режимі каспійську нафту до Білорусі. Така подія напередодні візиту української делегації до Вашингтона навряд чи залишилася непоміченою. Вона якнайкраще свідчить про зростання завантаженості вітчизняної нафтотранспортної системи, зміцнення енергетичної безпеки України, країн регіону та Європи загалом, адже — це диверсифікації поставок енергоресурсів на Каспійсько-Чорноморському просторі. Словом, імідж України як надійної країни-транзитера в очах іноземних інвесторів мав би посилитися.

Тож чи переконливі аргументи української сторони для американських компаній, яких хочуть бачити партнерами в будівництві LNG-термінала з поставок скрапленого газу? Та які умови українсько-американського співробітництва можуть бути щодо цього питання? Про це «День» запитав експертів.

КОМЕНТАРI

Валерій БОРОВИК, голова правління альянсу «Нова енергія України»:

— Українські компанії не мають достатньо ні фінансів, ні досвіду для реалізації такого масштабного проекту. Тому позитивно, що уряд хоче залучити провідні американські компанії. Наскільки мені відомо, техніко-економічне обѓрунтування (ТЕО) проекту мають підготувати до кінця 2011 року. Однак нині ширяться чутки, що цей процес повинен прискоритися до середини цього року, і це додатковий аргумент на користь залучення американських компаній. Гадаю, робота над терміналом все-таки здійснюватиметься на умовах українсько-американської кооперації, можливо, на основі створення консорціуму таких компаній. З американської сторони інтерес до термінала скрапленого газу може проявити Halliburton, яка вже працювала на нашому ринку. Щоправда, офіційної позиції з цього приводу компанія не висловлювала. Але досвід роботи на українських теренах вона вже має.

З одного боку, пошук інвесторів свідчить, що уряд серйозно налаштований на будівництво термінала. Втім, це може бути й один з аргументів під час проведення торгів у газових питаннях із Росією. Та хоч би як там було, в разі побудови LNG-термінала він відбере 10% обсягів газових поставок російського монополіста на українському ринку. Це невеликий відсоток, але — доходи від нього суттєві.

Богдан СОКОЛОВСЬКИЙ, уповноважений екс-президента України Віктора Ющенка з енергетичної безпеки, експерт з енергетичних питань:

— Є декілька досвідчених американських компаній, які можуть прийти працювати на наш ринок. Їхній досвід підкріплений реальними діями США, які активно видобувають у себе сланцевий газ і розвивають усе, що пов’язано з цим газом. На мою думку, заяви міністра Бойка в США — загалом серйозний заклик для інвесторів, адже для будівництва першої черги термінала, потужністю до п’яти мільярдів кубічних метрів на рік, потрібно знайти понад один мільярд доларів. Україна не має таких коштів. За надану допомогу американські компанії можуть претендувати на певну частку прибутків, наприклад одну третю. Але Україна та її населення отримають зиск від цього термінала навіть за умов іншого розподілу прибутків. Якщо 2012 року розпочнеться будівництво терміналів, то через два-три роки отримаємо альтернативний канал постачання енергоресурсу і зменшимо свою залежність від «Газпрому». А це, в свою чергу, сприятиме зменшенню ціни російського блакитного палива для України.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: