Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Рятуйся, хто хоче

Самопрофілактика — найреальніша «зброя» проти наступу інфекцій
16 березня, 2000 - 00:00

— Спалах дифтерії у Волинській області, шість спалахів кишкових захворювань, викликаних збудниками дизентерії, сальмонельозу і черевного тифу (постраждало 110 чоловік), отруєння неякісною питною водою у Павлограді Дніпропетровської області, нещодавній спалах ботулізму у Рівному (із 5 хворих одна жінка померла), зростання на 52% випадків дизентерії, зареєстрованих з початку року, — це досить тривожне нагадування про себе інфекцій, які прийнято вважати «літніми», — заявила «Дню» начальник управління профілактики інфекційних захворювань МОЗ України Людмила Мухарська.

На її думку, нинішнього літа (особливо, якщо воно, як обіцяють синоптики, буде таким же спекотним, як минуле) також не вдасться уникнути спалахів гострих кишкових захворювань, дизентерії, дифтерії, холери, вірусного гепатиту А (безперечного лідера серед інфекційних хвороб), лептоспірозу, черевного тифу, туляремії, сибірки, екзотичної імпортованої малярії... Не виключені також сюрпризи, подібні до вірусного менінгіту, що прийшов до нас із дружньої Румунії.

Причинами зростаючої кількості інфекційних захворювань фахівці вважають санітарну необлаштованість сіл та міст, торговельних площ, жахливий стан систем водоочищення та каналізації, вживання бактерійно забрудненої питної води і сумнівної якості продуктів, куплених подешевше на стихійних ринках, порушення правил їх обробки, недотримання елементарної санітарно- гігієнічної культури, зниження життєвого рівня людей, зменшення бюджетних протиепідемічних асигнувань. Наприклад, із 6 млн. грн., передбачених держбюджетом минулого року на боротьбу з епідемією холери, виділено... 400 тис. грн., а лікувально-профілактичні установи забезпечені медикаментами, сольовими розчинами, засобами дезинфекції на 20-40%. Радує, говорить Мухарська, що в Україні прийнято «п’ятизірковий» (приймався Верховною Радою протягом 5 років) Закон «Про захист населення від інфекційних хвороб», рівного якому немає у країнах СНД. Адже тепер регламентовано правові, організаційні аспекти діяльності у цій сфері, джерела фінансування. Щоправда, співрозмовниця «Дня» висловила сумнів, що після цього в медицину бурхливо наплинуть грошові кошти. Ось чому покладати надії невдовзі, очевидно, доведеться виключно на санітарно-гігієнічне виховання. Тим більше, що світовий досвід засвідчує найвищу ефективність такої профілактичної роботи.

ДО РЕЧІ

П’ять осiб доставлено до лікарні Рівненської області з ознаками сильного отруєння. Медики констатували, що у всіх постраждалих виявлено симптоми ботулізму. Одна з них незабаром померла в лікарні, через день помер 33-літній чоловік, а за життя трьох чоловік борються рівненські медики. Однак їхнiй стан оцінюється, як дуже важкий, повідомляє Володимир КОНЄВ, «День». Як з’ясувалося, причиною захворювання стала в’ялена щука, привезена однією з постраждалих із Херсонської області.

Олександр ФАНДЕЄВ, «День»
Газета: 
Рубрика: