Ще один крок до зміни в Україні політичної системи зробили вчора народні депутати. Верховна Рада заздалегідь схвалила законопроект про внесення змін до Конституції України, щодо вдосконалення системи місцевого самоврядування. За відповідну постанову проголосували 328 з 405 народних депутатів.
Зміни, які закладені в цьому законопроекті, в тому числі й конституційні, спрямовані на посилення ролі місцевого самоврядування у державному механізмі. Він передбачає істотні зміни в структурі, повноваженнях та механізмах підзвітності місцевого самоврядування. Пропонується, щоб цей законопроект у разі його прийняття і підписання Президентом набув чинності від дня обрання місцевих рад у 2006 році. Цією ж постановою депутати включили заздалегідь схвалений законопроект до порядку денного чергової сесії ВР для остаточного схвалення. (Наступна сесія ВР почнеться у перший вівторок лютого).
Парламент також ухвалив рішення направити цей законопроект до Конституційного Суду для отримання висновку щодо його відповідності вимогам Конституції. От тільки повернути КС дієздатність депутати так і не спромоглися. Зокрема позавчора вони провалили чергове голосування з обрання трьох суддів КС за квотою парламенту. Як це не парадоксально, але все більше політиків стверджують, що «саботажем» народні обранці займаються через все ту ж політреформу. Вірніше, через острах, що хтось може її скасувати. Учора на брифінгу, голова секретаріату Президента України Олег Рибачук заявив: «Депутати побоюються, що Конституційний Суд одразу зрозуміє, що рішення про конституційну реформу приймалося неконституційно. I щоб не ризикувати — «нехай горить воно все вогнем». Тобто не буде Конституційного Суду, і все». На думку О. Рибачука, КС не буде сформований до самих виборів (тобто, фактично до квітня наступного року). «Ми чітко знаємо, що Конституційний Суд не буде сформований, поки працює цей парламент. Так — до виборів. Це моє персональне відчуття», — сказав голова секретаріату.
Цю думку підтримує також керівник юридичного департаменту блоку «Наша Україна» Роман Зварич (колишній міністр юстиції. — Ред. ). Він також пов’язує необрання суддів КС з порушенням конституційних процедур під час прийняття законопроекту про політреформу. Учора на прес-конференції Р. Зварич зазначив, що текст законопроекту 4180, який спочатку був схвалений і направлений до Конституційного Суду, відрізняється від тексту закону про політреформу, який ухвалила Верховна Рада 8 грудня 2004 року в остаточному варіанті. «Я знаходжу чимало змістовних розбiжностей», — сказав він, зауваживши, що якщо порушено конституційну процедуру, то є підстави для того, щоб звернутися до КС. «Парламентарії, які займалися цією авантюрою, розуміють, що вони порушили закон, і намагаються заблокувати суддів КС, щоб, ті не подивилися на ті суттєві розбiжностi, які мають два документи», — заявив Р. Зварич.
Водночас, серед парламентаріїв, які, як стверджує Р. Зварич, «намагаються заблокувати суддів КС», — депутати фракції «Наша Україна», оскільки з усього складу фракції на позавчорашньому таємному голосуванні стосовно суддів бюлетені взяли лише дві людини. Просаботували процес голосування також фракції БЮТ, соціалісти, «Реформи і порядок»...
Нагадаємо, що політреформа має набути чинності з 1 січня 2006 року. Вона перерозподіляє частину повноважень від Президента на користь парламенту і уряду.