Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Садки як тест на європейськість

На Житомирщині у віддаленому районі відкрито відразу три дитячі заклади
23 грудня, 2009 - 00:00
У КАМ’ЯНЦІ У ВІДНОВЛЕНОМУ ДИТСАДКУ «ДЗВІНОЧОК» ГОЛОВІ ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ ЮРІЮ ЗАБЕЛІ ДОВЕЛОСЯ ВИСТУПИТИ В РОЛІ СВЯТОГО МИКОЛАЯ / ФОТО КАТЕРИНИ ТАРАНОВСЬКОЇ

Добра новина — напередодні дня святого Миколая в двох селах і райцентрі Олевську запрацювали два дитсадки і один навчально-виховний комплекс. Відкривали їх, як годиться, урочисто — символічні стрічки розрізали голова облдержадміністрації Юрій Забела, голова райдержадміністрації Зіновій Фіц, місцеві керівники і деякі керівники обласних управлінь. В Кам’янці, розповіла сільський голова Ольга Марчук, з причини відсутності достатньої кількості дітей, садок не працював з 2000 року і був вщент пограбований — зірвані підлоги, вийняті вікна і двері — залишилися лише стіни. Коли в 2006 році її обрали на посаду, вона обіцяла відродити заклад — дітлахів почало народжуватися все більше, і їм треба було створити гарні умови для дошкільної освіти. Сказано — зроблено: в 2007—2009 роках проведено капітальний ремонт приміщення, укомплектовано новим обладнанням кухню, встановлені нові батареї, підведено воду, зроблено каналізацію, закуплено нові меблі. Стіни кімнат обклеєні яскравими шпалерами з героями улюблених дитячих казок — навіть не вірилось, що такий садочок (назва його «Світлячок») є тепер у селі за кілька сотень кілометрів від обласного центру. Звідки гроші? 115 тис. грн. сільрада виділила із свого бюджету, 343 тис. грн. надійшло з районного, 43 тис. грн. — з обласного. Не залишилися байдужими і місцеві підприємці — 115 тис. спонсорських коштів надало СТОВ «Поліщуки». Навколо садочку невеликі, але гарні ігрові майданчики з гойдалками, гірками, пісочницею. У двох вікових групах тут навчатимуться більше 40 дітей. Щоправда, у Кам’янці, де більш ніж тисяча жителів, дошкільнят більше сотні, і дітлахів ще прибавляється. Отже на черзі освоєння ще одного приміщення, і такі плани, сказав Ю. Забела, вже проробляються. Молода пані Чепура, яка працює в місцевому кафе, «Дню» зауважила, що радіє з можливості приводити в садочок свою п’ятирічну доньку Домініку, бо тоді зможе спокійніше працювати.

У Лопатичах, де проживає приблизно стільки ж мешканців, як і в Кам’янці, доля дитсадочку «Дзвіночок» склалася подібним чином — припинення роботи, розвал, через 10 років — відродження. Знову, крім бюджетних, на відновлення були використані й кошти спонсорів. У двох групах тут навчатиметься 40 дошкільнят, у наступному році сільрада планує дообладнати ще одне приміщення і відкрити додаткову групу.

У обох селах ідею відродження садків активно просували сільради. Керівники самоврядування відчули як свою відповідальність, так і можливості, які й використали для загальної користі. Показово також, що в Лопатичах автору довелося почути про європейськість таких підходів. Директор відродженого садочку Людмила Картушина висловила «Дню» просту думку: «Садочок — це крок, на якому не слід зупинятися. Треба ставити нові цілі та йти далі. І якщо кожен буде ставити перед собою мету і робити все для її досягнення, то ми скоро будемо гарною європейською державою».

Зрозуміло, самі сільради все б не «потягнули» — як відмітив Ю.Забела, значна роль в цій справі належить Указу Президента Віктора Ющенка з розвитку дошкільної освіти і відповідній обласній програмі. Отже до кінця нинішнього року в області повинні відновити свою діяльність ще 20 дитсадків. Однак він же наголошував, що багато залежить від ініціативності і наполегливості місцевих керівників.

В Олевську дошкільнята прийшли до нового навчально-виховного комплексу №2 після шестирічної перерви. Тепер це заклад нового типу, де разом навчається малеча і школярі молодших класів. До слова, у Житомирі такі комплекси вже давно і успішно працюють. Гарний ремонт, світлі теплі приміщення, нове сучасне обладнання — словом все, що треба для успішного навчання. Тепер справа за вихователями і вчителями.

Проте «День» поцікавився у губернатора, що буде із соціально-економічною перспективою поліської глибинки, коли буде вирублено весь ліс і видобудуть все каміння (бо значна частина потенціалу регіону, в тому числі у тих же Кам’янці й Лопатичах, зараз зосереджена навколо лісопереробки і камневидобування). На те Ю.Забела відповів, що до цього району на предмет активного використання орної землі, в тому числі для посівів ріпаку, приглядаються європейські інвестори. І в цьому він вбачає хороше майбутнє для поліщуків. Оптимізм губернатора дуже хотілося б сприйняти. Втім, то тема окремої розмови.

Валерій КОСТЮКЕВИЧ, «День» Житомир
Газета: 
Рубрика: