Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Сектор газу»: боротьба за експортні гроші

23 серпня, 2003 - 00:00

У низцi історій, що ілюструють протистояння Міністерства палива й енергетики та національної компанії «Нафтогаз України», з’явилася нова ланка. Цього разу дискусія розгорнулася навколо необхідності збільшувати експорт українського газу. Раніше Мінпаливенерго пролобіював затвердження урядом нових принципів роботи газового ринку, які передбачають демонополізацію галузі та повернення комерційних газових трейдерів. Звичайно, у «Нафтогазу України» ця ідея ентузіазму не викликала, і тепер реалізація документа гальмується більш хитрими політичними інструментами. Ще раніше міністерство і НАК по- різному бачили майбутнє нафтопроводу «Одеса—Броди», коли розгорівся скандал про реверсний варіант. Новий фронт протистояння обіцяє бути не менш напруженим.

Міністерство палива й енергетики запропонувало уряду ввести тимчасову заборону на експорт українського газу. Міністр Сергій Єрмілов аргументував свою позицію загрозою дефіциту блакитного палива в майбутньому осінньо-зимовому періоді. Розрахований міністерством баланс споживання в 2003 році було порушено ще в першому кварталі. Перевитрата становила 5,4 мільярда кубометрів. «Якщо є надлишки, їх можна експортувати, а якщо дефіцит — експорту не повинно бути, у нас перевитрати», — заявив пан Єрмілов. За його словами, рішення з цього приводу Кабінет Міністрів прийме на найближчому засіданні Кабінету Міністрів.

Тим часом НАК «Нафтогаз України», яка і є державним оператором на ринку експорту газу, повністю заперечує аргументи Мінпаливенерго. Голова правління компанії Юрій Бойко повідомив, що у сховища вже закачано 20 мільярдів кубометрів газу. До осені ці запаси планується довести до 25 мільярдів кубометрів. «Цього абсолютно досить, щоб задовольнити потреби країни та виконати завдання, що стоять перед компанією», — завірив голова НАК. На його погляд, аргументація, яку використовує Мінпаливенерго, вже застаріла. В компанії визнають, що в квітні запаси газу в сховищах дійсно впали до критичних 7 мільярдів кубометрів, але стверджують, що відтоді ситуація кардинально змінилася за рахунок активізації компанії на зовнішніх ринках.

У Міністерстві палива й енергетики, очевидно, вважають інакше, оскільки в офіційній довідці, переданій уряду, говориться про загрозу виникнення дефіциту природного газу в об’ємі 7,6 мільярда кубометрів. При чому однією з головних причин цієї ситуації називається позаплановий експорт 2,2 мільярдів кубометрів блакитного палива. Як один із заходів із вирішення проблеми Мінпаливенерго пропонує термінове підписання договору з Казахстаном на поставку 2 мільярдів кубометрів газу. Крім того, міністерство наполягає на формуванні постачальниками газу, так званого, страхового фонду, на випадок браку ресурсів в осінньо-зимовий період. Також планується створення цілої Програми скорочення споживання природного газу в Україні, яка б діяла до 2010 року і передбачала інвестування технологій з енергозбереження.

Голова «Нафтогазу України» Юрій Бойко коментувати ці новини відмовився, признавшись, що просто про них нічого не чув. Що ж до намірів галузевого міністерства обмежити експорт газу він висловився вельми конкретно: «Не мають права!». Схоже, НАК не поступиться додатковими прибутками, що отримує компанія на експортних ринках. Юрій Бойко повідомив, що ці гроші йдуть саме на формування резервів до осінньо-зимового максимуму, а також на технічну модернізацію компанії.

Протистояння НАК «Нафтогаз України» та Мінпаливенерго, схоже, закладено в політику управління газовим ринком. НАК підкоряється напряму уряду. Тим часом відповідальність за контроль над балансами споживання газу несе Міністерство палива й енергетики. У зв’язку з цим конфлікт інтересів може бути виключений лише завдяки роботі керівників двох структур у єдиній команді, або ж внаслідок зміни всієї структури управління газовою галуззю.

Сергій СИРОВАТКА, «День»
Газета: 
Рубрика: