Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ще один виклик Євро-2012

Із 1 січня європейці розраховуються тільки чіповими картками, до яких українські банкомати та термінали ще не готові
18 січня, 2012 - 00:00

Українці, які збираються відвідати країни Євросоюзу, мають заздалегідь потурбуватися про «пластиковий» вміст свого гаманця. Із 1 січня 2012 року зняти готівку в європейських банкоматах можна лише за допомогою чіпової картки. «Пластик» з магнітною стрічкою, які має переважна більшість українців, банкомати, як і будь-які розрахункові термінали в магазинах, готелях, аеропортах тощо просто не прийматимуть.

Ця ініціатива європейських банкірів офіційно прозвучала ще два роки тому. Тоді у звіті Європейського центробанку у відповідь на зростання злочинних махінацій із пластиковими картками було запропоновано з 2012 року ввести вимогу на обов’язкове переоснащення усіх розрахункових терміналів на картки нового покоління (на смарт-картку, або, як її ще називають, чіпову пластикову картку. — А.Д.). А на нові правила безпеки під час проведення операцій із картками країни Західної Європи перейшли ще в далекому 2005-му. Зокрема, саме тоді набуло чинності правило про «перенесення відповідальності» (Liability Shift), яке говорить: за всі втрати від шахрайських транзакцій відповідає та сторона, яка не завершила переходу на чіп. У результаті власники багатьох магазинів та ресторанів Західної Європи, остерігаючись шахраїв, відмовилися обслуговувати власників традиційних магнітних карток, що й спонукало банкірів вкласти серйозні кошти й оперативно перейти на нові картки з чіпом.

Натомість українські банки весь цей час лише придивлялися до нових технологій, не відчуваючи достатніх стимулів для їхнього розвитку. Вітчизняні банкіри й сьогодні емітують картки з магнітною смугою, обмежуючись лише окремими пробними проектами, переважно з випуску комбінованих (зі стрічкою та чіпом) пластикових карток, які, за висновками експертів, піддаються тим самим ризикам, що й звичайні магнітні картки. У результаті час було безповоротно втрачено. Адже шахраї, яких сьогодні витіснили з європейських країн, переорієнтовуватимуться на менш технологічні банківські ринки. Тож український із його підвищеною уразливістю мереж передачі даних та величезною кількістю випущеного «пластику» з магніткою (ще 2010 року, за даними НБУ, кількість активних платіжних карток в Україні становила 29,405 мільйона штук. — А.Д.) може стати легкою здобиччю.

Чіпові пластикові картки мають більш високий рівень захисту шифрування картки. Це виключає можливість копіювання номера, а отже, знижує ризик її підробки. Наявність чіпу також передбачає обов’язковий набір пін-коду. Тоді як для здійснення платежів картками з магнітною стрічкою досить лише поставити підпис на квитанції. Крім того, смарт-картка оснащена ще однією унікальною системою захисту — після кількох спроб несанкціонованого доступу до картки її чіп автоматично самоспалюється. «Власник платіжної картки хоче передусім бути захищений від шахраїв, цим і зумовлено бажання перейти на картку з чіпом», — пояснює начальник Управління платіжних карток АТ «Єврогазбанк» Тетяна Ковач. Щоб оформити пластик з чіпом, не потрібно окремого поточного (карткового) рахунку. Більше того, до такого рахунку можна оформляти картку як з чіпом, так і без, додає експерт «Єврогазбанку». Утім, якщо ви захочете перейти лише на чіп, попереджають експерти, будьте готові, що знімати готівку доведеться «їхати в Європу». В Україні власник чіпової картки швидше за все отримає відмову в магазині або в банкоматі, бо там просто не встановлено необхідного технічного обладнання для співпраці зі смарт-картками.

Разом з тим, вже менш як за півроку Україна планує прийняти у себе сотні тисяч європейських туристів. Усі вони — власники чіпового «пластику». Тож схоже, що треба радити європейцям, які їхатимуть в Україну на Євро-2012, запастися готівкою. Адже їхні чіпові картки будуть для вітчизняних магазинів та банкоматів лише шматком пластику, а не платіжним інструментом. Навряд чи Україна встигне переоснастити кількатисячний парк банкоматів та терміналів новими зчитувачами, які в середньому коштують близько 2 тисяч доларів за одиницю.

Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: