Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Що буде з бюджетом?

Експерт: Окрім коштів на зарплату та соціальний захист, усі інші витрати має бути скорочено
12 березня, 2014 - 11:51
РОМАН ШПЕК / ФОТО НАДАНЕ АЛЬФА-БАНКОМ

Уряд пропонує здійснити секвестр державного бюджету-2014, скоротивши його дефіцит удвічі. Про це вчора заявив прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк. Нагадаємо, що в державній казні на цей рік дефіцит визначено на рівні 71,56 мільярда гривень. «Всі макроекономічні показники, всі доходи державного бюджету, що формували урядом Януковича і Азарова, не просто не відповідають дійсності, а є надутими, і їх неможливо виконати», — резюмував Арсеній Петрович. За його словами, їхній перегляд дасть можливість в «середньостроковій перспективі вийти на економічне зростання».

Крім того Яценюк також запевнив, що уряд не дасть жодної копійки на  державні закупівлі, доки не буде прийнято нову редакцію відповідного закону. «Поки не буде прийнято нову редакцію закону про державні закупівлі, де буде прозорий механізм витрачання бюджетних коштів, — уряд України не відкриє жодної копійки асигнувань ні на одну компанію, тому що ми не дамо можливість далі розкрадати ці кошти», — сказав він. 

Нагадаємо, що раніше в КМУ казали про можливе скорочення державного бюджету на суму від 65 до 80 мільярдів гривень. За рахунок чого скоротять   витрати казни? Поки що не відомо. Втім раніше уряд повідомляв про перегляд ряду соціальних програм по галузях і відмови від неефективних. Так, міністр аграрної і продовольчої політики Ігор Швайка підтвердив «Дню», що його  відомство вже позбулося однієї такої програми. Тим часом серед інших заходів може бути скорочення на 50% виплати пенсій працюючим пенсіонерам та інші. Чи не введе країну та економіку така радикальна економія бюджетних коштів в шоковий стан? Про це «День» запитав екс-міністра економіки, голову ради НАБУ Романа ШПЕКА:

— Я не думаю, що  це буде шоком, бо фактичний дефіцит значно більший за поданий в законі про бюджет на 2014 рік. На мій погляд, окрім коштів на зарплату та соціальний захист всі інші витрати має бути скорочено. Також треба переглянути фінансування завершення будівництва ряду об’єктів у рамках Євро-2012 та зимової олімпіади, а також ряд інвестиційних проектів. Крім того — ліквідація необгрунтованих пільг у різних галузях та секторах економіки, боротьба з тіньовими доходами, покращення підприємницького клімату. Останні три роки нереалістичний дефіцит бюджету з кожним роком тільки збільшувався, і через держбанки у державні підприємства, як, приміром, НАК «Нафтогаз», закачували непомірно великі суми. Саме це призвело до того, що загальний дефіцит  бюджету України сьогодні оцінюється в  100-120  мільярдів гривень. Ці всі витрати треба скорочувати, бо вони «дуті». І їх все одно не профінансували б, і через це лише поглиблювалися внутрішня заборгованість і фінансовий стан підприємств. Яким має бути дефіцит? Залежно від джерел наповнення. Якщо мова йде про довгострокові джерела від міжнародних кредиторів чи інвесторів, які не створять інфляційного навантаження, то дефіцит бюджету може бути і 3%.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: