Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Що означає Європа для українців?

17 травня, 2014 - 18:24

День Європи, який Україна відзначає з 2003 року, привертає увагу дедалі  більше українців. Наша країна єдина, хто відзначає День Європи, не будучи членом Євросоюзу. Вже протягом 10 років це свято асоціюється з цікавою, насиченою, мистецькою програмою. Цьогорічний День Європи отримав нову прописку – замість звичного Хрещатику і Майдану, свято переїхало до Мистецького Арсеналу. Невеличка сцена та з десяток наметів розташувалися перед входом до культурного закладу. Усі охочі мали змогу придбати вишиванки, традиційні народні ляльки, вироби з глини і спробувати себе у петриківському розписі і звісно ж, подивитися концерт та виставку картин. Що особисто для Вас означає Європа? Чи не занадто дорогу ціну платить Україна, аби інтегруватися до європейського простору? З цими питаннями ми звернулися до тих, хто прийшов на святкування Дня Європи.

Роман, працює програмним директором на радіо, щороку ходить на свято Європи, яке українці відзначають у третю суботу травня. «Європа – це повітря. Це –  свобода, культура, цінності і зовсім інші умови життя та світосприйняття. Україна немає іншого виходу, окрім, як іти в Європу», – ділиться думками Роман. – Утім ціна цієї «дороги» надто дорога, і ніщо не може виправдати смертей на Майдані. Але, якщо подивитися на всі європейські країни, кожна заплатила свою чималу ціну, аби досягнути того, що вони мають зараз. Хоча я і розумію, що за мого життя мало що зміниться, але наші діти вже матимуть зовсім інші реалії. Тобто, повинно пройти багато років».

Для пані Наталі, яка працює хореографом, нинішній День Європи – перший. «Мені подобається, що тут багато молоді і дітей. Тут панує атмосфера абсолютної невимушеності, до того ж, – купа всіляких заходів! Для мене Європа – це життя в правовому полі, де всі рівні перед законом: як пересічний громадянин, так і чиновник. У Європі люди мають можливість реалізувати свої здібності, а держава зацікавлена у розвитку й підтримці свого населення. Нам це теж треба і я сподіваюся, що з часом і ми досягнемо цього», – говорить вона.

Працівник туристичного агентства, який представився Іваном, прийшов на свято із 3-річним Тиграном. Враження від святкування, каже, позитивні – нічого не змінилося. Пан Іван розуміє Європу як сусідські країни, «з якими потрібно мати добрі відносини і брати від них усе найкраще». «Але при цьому, не потрібно втрачати своєї української самобутності! Європейці для мене це також ті люди, які думають так само як і ми. Я думаю, що Україна після Майдану обрала правильний курс. Нам потрібно було вже давно інтегруватися до ЄС. Утім, це потрібно було вирішувати так, щоб не було жертв. Але якщо була влада, яка не дозволяла це зробити мирно, то виходить, що це було потрібно? Зараз треба винести уроки, щоб в майбутньому не повторилося подібне», – наголошує Іван.

Будівельник Микола завітав до Мистецького Арсеналу, бо переконаний, «що Україні у Європі буде краще». «Але нам і самим треба змінитися!» Часом задумуюся: скільки нам ще треба майданів,  аби в наших головах відбулися зміни? Я підтримував Євромайдан, але його смерті вважаю невиправданими. Я розумію, що у людей є різні позиції, але часто нам бракує взаємоповаги», – говорить чоловік.

За словами молодшого інструктора скаутської організації «Плай» Катерини, Європа – це те, «до чого варто йти з відповідальним ставленням (як до себе, так  і до оточуючих), а не просто навмання». «Для цього нам потрібно політичну систему та відбудовувати економіку. За наближення до Європи ми заплатили надто дорогу ціну. Тож зараз треба поставити перед собою конкретну ціль, яку треба досягнути. Інакше за що тоді загинули ті, хто був на Майдані?», – питає вона.

А ось на думку вчительки Любові, Європейський Союз – це «сучасність, гідне життя, доступ до духовних цінностей та набагато вищий рівень культури». «Та ціна якою ми до неї йдемо – це справа політиків. А насправді, України давно вже в Європі, більшість людей вже готові до цього», – говорить пані Любов.

«ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ШЛЯХ ВІДПОВІДАЄ БАЖАННЯМ БІЛЬШОСТІ УКРАЇНЦІВ»

Ян ТОМБІНСЬКИЙ, Посол Європейського Союзу в Україні:

– Україна платить велику ціну за те, що за останні 20 років не було зроблено того, що треба було зробити терміново. Це не ціна інтеграції з Європейським Союзом, а ціна відсутності відповіді на ті запитання, які вже були. Жодного нового запитання для України нині немає, яке би було пов’язано з Асоціацією з ЄС. Угода про асоціацію не змінить країну за один день – це тривалий процес.

У День Європи я би хотів побажати українцям, щоб їм ніхто не заважав  з тим, щоб вони самі зробили свій вибір. Ми бачимо результати опитування суспільства, і бачимо, що європейський шлях відповідає бажанням більшості українців. Але цей вибір потрібно зробити в Україні, оскільки він – показник того, як буде рухатися Україна в майбутньому. І це – український вибір, а не вибір громадян інших країн.

«УКРАЇНЦІ МАЮТЬ ЧІТКИЙ ВИБІР І РОБЛЯТЬ ЙОГО»

Вольф Дітріх ГАЙМ, Надзвичайний і Повноважний Посол Австрії в Україні:

– Коли Австрія вступила 20 років тому до ЄС, то це було утвердження нашого вибору. Після тривалих дебатів більшість австрійців захотіла стати частиною ЄС. Якщо українці мають чіткий вибір і роблять його, то мова не йде про його ціну. Мова йде про волю людей, яку необхідно виконати. Україна зараз може це зробити. Після цього, життя стане значно легшим у подальшій довготривалій перспективі. Зокрема, це буде корисним для української економіки та політичного середовища. Україна має хороші перспективи для проведення демократичних виборів. Дуже важливо дотримуватися свого вибору і не зважати на те, що намагаються нав’язати деякі сусідні держави.

«ЄВРОПА – ЦЕ ГАРАНТ ЗАХИСТУ ТА БЕЗПЕКИ»

Євген НИЩУК, міністр культури України:

– Європа – це ті цінності, які в нас є. Але з точки зору історичного розвитку, офіційна Європа – це об’єднання країн, у яких вони чітко прописані: захист прав людини, гідність, людяність, права, повноцінний розвиток, передбачуване майбутнє. Україна, маючи це все, повинна отримати таке право «на папері», як підтвердження. Те, що споконвіків у нас збиралися громади і ради – підтверджує те, що ми не можемо коритися царю. На Майдані Україна об’єдналася, як ніколи: схід, північ, південь, захід нарешті дізналися правду, - і цей градус треба підтримати. Те, що відбувалося на Майдані – це, передусім, питання захисту своєї гідності й прав, а не прагнення до Європи. Усі жертви, які ми маємо – загинули в ім’я Української Держави. А Європа – це гарант захисту та безпеки.

«ТРЕБА УСВІДОМИТИ, ЩО У СВОЇЙ КРАЇНІ МИ ПОВИННІ НАВЕСТИ ЛАД САМІ»

Роман САВЧАК, журналіст, керівник «Центру соціальних проектів «Хочу жити»:

– Європа у більшості асоціюється із чимось світлим та зі свободою. Ми маємо вільне право робити свій свідомий вибір, куди рухатися далі. І якщо обирати з російських чи європейських цінностей, то саме останні є нам найближчими. Українці – толерантний, культурний і, дійсно, європейський народ, тому ми повинні йти в одну ногу з європейськими державами. Те, що відбувається зараз, і ті смерті, які ми щодня констатуємо – їм немає ніякого виправдання, бо життя – це найдорожча цінність. Проте я не вважаю, що це якось пов’язано з тим, що ми хочемо в Європу. Сьогодні ми, передусім, виборюємо свою українську державність. І те, що діється на сході України – це боротьба демократичного і вільного народу з тоталітарними залишками в уособленні Путіна. Ми маємо вірити у свою державу, і як би там не було, працювати, не покладаючи рук, не чекати допомоги від Європи. Нам треба усвідомити, що у своїй країні ми повинні навести лад самі. І в такому разі ми не тільки будемо в Європі, а й станемо зразком для неї.

«ЄВРОПА – ЦЕ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА СЕБЕ І ЗА ОТОЧУЮЧИХ»

Олексій ПЕТРЕНКО, власник IT-компанії, прийшов із дітьми, Ганною (3 роки) і Іваном (7 років):

– У нас дуже творчі діти, їм подобаються всілякі мистецькі речі – власне, тому ми сюди і прийшли. Для мене Європа – це такий стан, коли ти відчуваєш відповідальність за себе і за оточуючих. По-друге, – це культура. При чому не загальноєвропейська, а, перш за все, національна. Україна – це і є Європа. Ми повинні об’єднуватися, щоб робити разом спільну справу, творити, проводити наукові дослідження тощо.

Ігор САМОКИШ, «День», Марина ЯРЕМЕНКО, КНУ ім. Т.Г. Шевченко. Фото Руслана КАНЮКИ, «День»
Рубрика: