Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Що приховують у Дзержинську?

У ніч проти вівторка 146 гірників опинилися в підземному полоні
19 жовтня, 2011 - 00:00

На шахті ім. Дзержинського ДП «Дзержинськвугілля» (Дзержинськ, Донецька область) у ніч із понеділка на вівторок зникла напруга, внаслідок чого всі необхідні для безаварійної роботи шахти агрегати було знеструмлено, в тому числі відключився вентилятор головного провітрювання. Як повідомляє Профспілка працівників вугільної промисловості з посиланням на головного технічного інспектора праці Укрвуглепрофспілки при Дзержинському теркомі Віктора Челюбєєва, на момент надзвичайної ситуації в шахті працювали 146 гірників. «Підняти їх на-гора неможливо, людська кліть також знеструмлена. Тож гірників оперативно вивели в безпечне місце — на свіжий струмінь біля стовбура», — повідомив Челюбєєв. За його словами, аварія сталася через те, що на 110-й підстанції, яка живить шахту, вибило головні вводи.

На час виходу матеріалу в номер шахту вже підключили до струму, введено в роботу всі механізми й агрегати, що працювали на електриці, в тому числі водовідвідну установку, вентилятор головного провітрювання та людську кліть. Шахтарів почали піднімати на поверхню.

Ніхто не постраждав, оптимістично звітують за результатами ліквідації аварії на шахті в Дзержинську. А мав би, хочеться додати. Адже «постраждати», а якщо точніше, відповісти за ситуацію повинні були б винні. І передусім, мабуть, керівництво підприємства, яке може допустити, щоб ось так раптово виявилося знеструмленим усе: і вентиляційна система, і клітка підйому людей... А як же запасний вихід, альтернативна мережа постачання струму, альтернативний електрогенератор?

КОМЕНТАР

Михайло ВОЛИНЕЦЬ, народний депутат, голова Незалежної профспілки гірників України:

— Мені насправді дивно, як таке могло статися. Адже кожна шахта має бути оснащена двома високовольтними вводами. І в разі виведення з ладу одного автоматично має підключатися інший. Крім того, є запасні виходи. Якщо підстанція згоріла на одному стовбурі, то людей потрібно вивести через інший шахтний стовбур. Тут нічого нового й особливого немає. Це звичайний план ліквідації аварії у разі надзвичайних ситуацій. Чи, може, нам просто не кажуть усієї правди, що сталася в Дзержинську?

Тож поки що ми, профспілки, ще не маємо повної картини ситуації. Але працюємо над цим. Щоправда, в дуже складних умовах. Правдивої інформації нам не просто не надають, бувають просто кричущі випадки ігнорування незалежної профспілки. Так, наприклад, на шахті Суходольська-Східна сталася аварія, я телефонував, аби з’ясувати ситуацію. В усіх відомствах мене запевнили, що мене включено до складу комісій. Обвели навколо пальця. Літак полетів без мене, я клопотався в останній момент — безрезультатно. Тепер — у судах. Уже за кілька днів сталася аварія на Краснокутській шахті — така ж ситуація, теж судимося. Чому так сталося? Мабуть, влада боїться, що незалежні профспілки щось виявлять і займуть свою принципову позицію. Владі байдуже, хоч мільйон людей загине — для них усе підпишуть старі профспілки, і все зійде з рук.

За план ліквідації аварії в Дзержинську відповідає головний інженер, головний механік, також директор шахти, генеральний директор та інші посадові особи за вертикаллю — з держадміністрації, з міністерства. Ми будемо домагатися, щоб винних покарали.

Алла ДУБРОВИК, «День», Катерина МІЛЯНОВСЬКА
Газета: 
Рубрика: