Європейський Союз готується вживати спеціальні заходи до держав, які на тлі високих цін на сировину запроваджують експортні мита чи певні обмеження на вивіз тієї чи іншої продукції. Таку інформацію повідомила Єврокомісія з посиланням на проект виступу комісара з торгівлі Пітера Мандельсона на нараді з промисловцями в Брюсселі.
За інформацією Єврокомісії, Мандельсон нібито планує заявити, що європейська торговельна політика стане жорсткішою у питанні боротьби з експортними митами та іншими експортними обмеженнями на сировину в країнах — торгових партнерах ЄС. Сьогодні у світовій економіці діє як мінімум 450 експортних обмежень, твердять у Брюсселі. Вони стосуються металу, лісу, продуктів хімії, текстилю та вводяться такими найважливішими експортерами сировини, як Китай, Росія, Україна, Бразилія, Аргентина.
Виторгувати вигідні для своїх виробників умови постачання сировини Мандельсон сподівається за допомогою пакета заходів, спрямованих на боротьбу із «ресурсним націоналізмом». Зокрема, ЄС збирається поставити питання про експортні обмеження на переговорах про приєднання країн до СОТ (з перерахованого вище списку членом цієї організації не є тільки Росія. — Авт.) і при підписанні угод про вільну торгівлю. Крім того, можливе використання такого захисного торговельного механізму, як, наприклад, антидемпінгові мита проти країн. Який стосунок до цього має Україна і чи позначиться все це на її відносинах з ЄС, «День» дізнавався у експертів.
Така інформація виявилася повною несподіванкою для економістів. «Я не пам’ятаю, щоб в Україні діяли експортні обмеження на метал чи на ліс. Тому така інформація викликає великий подив у мене. Я не розумію, чому наша країна взагалі потрапила до цього списку?» — обурюється економіст Віктор Лисицький. У країні, за його словами, і справді нещодавно діяло квотування експорту зерна, але зараз на кожному кроці кричать про зелене світло для такого експорту. Якщо ж Україна на певному етапі й вирішить знову вдатися до зернового обмеження, то це її внутрішня справа. «У світі ми всіх не нагодуємо. Тож, вибачте, при чому тут наш ринок, наші працівники?» — говорить Лисицький.
В України і справді годі шукати експортних обмежень, твердить економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь. Хоча певні нюанси все-таки існують. «Ми постійно маємо проблеми з ЄС у питанні експорту соняшнику (в Україні діє експортне мито на насіння цієї рослини. — Авт.). Однак за кілька років це мито зникне і проблема відпаде. Інша справа, що ЄС може вказувати на непослідовність української політики у питаннях експорту зерна. Минулого року уряд запровадив квоти. Це дійсно певне обмеження експорту, на яке експортери не розраховували, коли укладали контракти про поставку українського зерна за кордон», — розповідає він. Однак такі прив’язки у разі виголошення цієї промови, на думку експерта, будуть дуже умовними підставами для застосування до України захисних заходів з боку ЄС.
Якщо ситуація й розвиватиметься, то найімовірніше, що пограти у «ресурсний націоналізм» ЄС зможе під час торговельних переговорів з Китаєм та Росією. В останній діють вивізні мита на ряд статей експорту, у тому числі на нафту та нафтопродукти. У листопаді минулого року Росія фактично запровадила заборонні експортні мита на зерно для захисту внутрішнього ринку в умовах швидкого зростання цін, але влітку 2008 року їх скасувала. Натомість у квітні ввела експортні мита на мінеральні добрива. Щоправда, розмова з Росією також може не вийти, бо там свій, дуже дієвий аргумент — газ...