Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Що загрожує річці Сейм?

Між Росією та Україною мають працювати міждержавні комісії на випадок екологічних лих, вважають експерти
20 липня, 2011 - 00:00

Позавчора на території Курської області Російської Федерації у річці Сейм (вона протікає територіями Росії та України) фахівці зафіксували велику кількість викидів неочищених стічних вод. Як інформує Росприроднагляд, причина забруднення — аварія на головних очисних спорудах Курська, які знаходяться в селищі Ворошнево. За інформацією, яку подають інформаційні ресурси, в результаті аварії був знищений активний мул на очисних спорудах, який використовується для біологічної очистки вод. Відтак неочищені стоки потрапили в Сейм (і продовжують надходити) і тепер загрожують Україні.

Це не перший випадок, коли чужі відходи, отруйні речовини потрапляють на територію України (усі добре пам’ятають випадок аварії на алюмінієвому заводі в Румунії, коли відходи витекли в Дунай), зрештою, й Україна теж не така безпечна для сусідів — взяти хоча б катастрофу на ЧАЕС. Тож ми всі пов’язані одні з одними, і тому мають діяти міждержавні угоди на випадок найрізноманітніших екологічних обставин.

На думку директора Українського науково-дослідного інституту водогосподарсько-екологічних проблем, ученого-еколога, академіка Української академії аграрних наук Анатолія Яцика, вже давно потрібно впровадити басейновий принцип управління — не декларативний, а визначений у рамки водних директиві 2000-го року. Учений апелює до протоколу про «Воду і здоров’я» , який він, за дорученням президента України, у 1999 році підписав у Лондоні.

— Мають бути міждержавні басейнові ради по річках Прип’ять, Дніпро та Десна. Я зустрічався з послом Росії в Україні Зурабовим Михайлом Юрійовичем і передав йому пропозиції щодо утворення таких спільних рад, які б розглядали ці питання, — сказав «Дню» Анатолій Яцик. Завжди треба бути готовим на випадок непередбачених ситуацій, адже у нас є велика річка Дніпро. Ви знаєте, що водні ресурси Дніпра формуються на території п’яти областей Російської федерації, шести областей республіки Білорусь, а в Україні Дніпро протікає шістьма областями...

На думку екологів, щоб зменшити негативний вплив чужих стоків чи найрізноманітнішої отрути, яка потрапляє в річки, на транскордонних річках в Україні треба поставити комплексні пости спостережень за якістю води. «Щоб ми не дізнавалися «лівими» ходами про те, де прорвало», — каже пан Яцик. До того ж, на його думку, має діяти, і раніше діяла, міждержавна служба оповіщення. Служба оповіщення повинна діяти і на Прип’яті, і на Дніпрі, і на Десні, і на Сіверському Дінці, як і на інших річках, які мають транскордонне значення. При чому — не тільки на випадок непередбачуваних ситуацій. Така робота має проводитися постійно, щоб вносити корективи в систему управляння водними ресурсами з урахуванням потреб.

Що принесе Сейм в Україну наразі ніхто точно сказати не може (в прес-службі Міністерства надзвичайних ситуацій відповіли, що це компетенція МОЗу та СЕС). Слід зазначити, що він має протяжність 696 кілометрів з руслом в Бєлгородскій області Росії. Річка протікає територією Курської області Росії, а також територією Сумської та Чернігівської областей України. На території Чернігівської області Сейм впадає в Десну. Ще вчора місцеві інформаційні ресурси Сумщини повідомляли, що стічні води вже дісталися Сумської області.

Під час проведення моніторингу, у річці Сейм біологи зафіксували підвищену дозу концентрації аміаку — нижче за течією від місця аварії. При цьому в річці вже зафіксували випадки загибелі риби. Як повідомляється, першим рішенням створеного оперативного штабу в Росії було зменшення викидів стічних вод у Сейм. Російське МНС закликало жителів Курської області утриматися від купання в річці Сейм і взагалі — уникати відпочинку на березі цієї річки. На думку фахівців, щоб ситуація у річці стабілізувалася, потрібно на очисних спорудах виростити новий шар активного мулу і цей процес може зайняти до трьох тижнів.

На думку ж українських експертів, при такому ставленні держави до екології і до діяльності екологічних відомств і служб, яке є сьогодні в Україні, ризики потрапляння в Україні забруднень з інших країн будуть збільшуватися. Основна роль має покладатися на державу, адже є Міністерство надзвичайних ситуацій, Державне водне агентство, Міністерство охорони здоров’я, в складі якого — центральна санітарна служба. І фахівці усіх цих установ мають працювати злагоджено і систематично.

Оксана МИКОЛЮК, «День», Катерина МЕЛЬНИК, Літня школа журналістики «Дня»
Газета: 
Рубрика: