Днями Музей мистецтв імені Ханенків презентував нову експозицію «Східна колекція». Зазначимо, що в музеї розміщені загальновідомі витвори класичного мистецтва Італії, Франції, Іспанії, Нідерландів. Відвідувачі на власні очі мають можливість побачити оригінали Веласкеса, Рубенса, Белліні, Сурбарана.
Ще зовсім недавно найвизначніше в Україні зібрання мистецтва Сходу зберігалося поряд із колекціями Західної Європи, Візантії та античного світу в Музеї Ханенків. Тематичні експозиції східних художніх комплексів пропонувалися на тимчасових виставках. Утім, цінність східної колекції, а також її обсяг, що дедалі зростав (нині близько трьох тисяч одиниць зберігання), потребували значно більшого експозиційного простору. Тому не дивно, що дирекція музею спільними зусиллями з КМДА вже сьогодні відкрила цілу експозицію, присвячену Сходу. До речі, реставрація музею розпочалася 1998 року, але основні роботи були здійснені впродовж останніх двох років. За цей час виконаний величезний обсяг робіт з відновлення фасадів будівлі, укріплення перекриттів, облаштування інтер’єрів. Загалом у реставрацію музею міська адміністрація вклала понад чотири мільйони гривень. А від уряду Королівства Нідерландів надійшов гранд у розмірі 200 тисяч євро. Ці кошти пішли на декорування стін залів музею спеціальною тканиною, виготовлення та монтаж експозиційного обладнання, придбання та налагодження систем освітлювання. Як зазначає директор Музею мистецтв ім. Богдана та Варвари Ханенків Віра Виноградова, держава щороку витрачає півтора мільйона гривень на їхнє утримання. «Як бачимо, це досить значна сума. Але все ж таки зарплатня працівників невелика. І коштів на утримання експонатів інколи не вистачає», — зазначає пані Віра.
Основу колекції мистецтв Сходу складає приватне зібрання видатних українських колекціонерів і меценатів, засновників музею Богдана та Варвари Ханенків. Рідкісні зразки давньої китайської бронзи, багата колекція китайської порцеляни, добірні зразки японської гравюри «укійое», велике зібрання гард японських мечів — цуба, шедеври середньовічної іранської та турецької кераміки, унікальні вироби мусульманського художнього металу й текстилю, раритети месопотамської та іранської книжкової мініатюри — за цінністю та художньою довершеністю творів колекція Ханенків належить до кращих зібрань Європи.
Серед найважливіших поповнень нового часу — великий комплекс давньої кераміки Самарканду, багате зібрання китайського класичного живопису, комплекси пам’яток буддійського мистецтва з фондів колишнього Музейного містечка та з приватних колекцій.
«Ми дуже щасливі, що маємо можливість отримувати такі вагомі подарунки. Подібні музеї є у Львові, Одесі, Харкові, Сумах, Полтаві. Але такого рангу, такої кількості пам’яток, як у київському музеї, немає ніде», — розповідає Олена Біленко, завідувачка музею.
Як зазначила директор музею Віра Виноградова, найціннішими експонатами є більш ранні пам’ятки. «Конкретну вартість експонатів зазначити неможливо. Це все відносно. Лише тоді, коли колекцію веземо за кордон, оцінюємо її. Але оцінка не може бути до кінця справедливою. Ми орієнтуємося на ціни аукціонів, потім множимо на три, п’ять, залежно від експонату», — додає пані Віра.
«Наступного року ми плануємо створити ще дві експозиції — мистецтва стародавнього світу (Греції, Риму, Єгипту) та прикладного західноєвропейського мистецтва, побудувати великий виставковий зал, щоб мати можливість виставляти експонати також інших країн, — розповідає Віра Виноградова. — Наприклад, Королівство Нідерландів запропонувало нам свої послуги. Але, на жаль, на сьогодні ми не можемо прийняти їх».
Східна колекція Музею Ханенків представлена для огляду в чотирьох залах другого поверху будинку по вулиці Терещенківській, 17. З огляду на історично сформований склад колекції, створено чотири великі експозиційні комплекси — «Мистецтво буддизму», «Мистецтво Китаю», «Мистецтво країн ісламу», «Мистецтво Японії». На жаль, для відвідувачів Східна частина музею поки що зачинена. Але вже найближчим часом подивитися на шедеври Сходу зможуть усі бажаючі.