Пізно вночі 4 жовтня на вугільному підприємстві «Дуванна» («ВАТ «Краснодонвугілля»), що в Луганській області, на горизонті 590 метрів, стався раптовий викид вугілля й газу. Повідомлення про небезпеку на пульт диспетчера шахти надійшло в 0 годин 27 хвилин. За лічені секунди після того, як спрацювала захисна апаратура, прохідницьке обладнання було відключене від електроживлення і зупинене. Проте, незважаючи на прийняті заходи, повністю уникнути страшних наслідків не вдалося: стався вибух, який забрав життя шести осіб. Усього в шахті на момент аварії працювало 119 гірників, проте більшість із них перебувало на безпечній відстані від місця трагедії, і їм вдалося неушкодженими вийти на поверхню.
Відразу після аварії на підприємство прибули 12 відділень гірничорятувальників, шість бригад лікарів реанімаційно-протишокової групи, підрозділу МЧС. Внаслідок проведених аварійно-рятувальних робіт усіх загиблих було знайдено. Їхні тіла протягом дня було піднято на поверхню.
Аварія на «Дуванній» стала справжнім шоком для всієї України загалом і для Луганщини зокрема. При цьому для деяких родин вона обернулася подвійною трагедією: так, отримавши звістку про загибель сина на шахті «Дуванна» Луганської області, в приміщенні шахтоуправління «Краснодонвугілля» помер батько гірника Віктора Коноза. Нещасні родичі загиблих гірників стверджують, що такі аварії стали вже системою на вугільних підприємствах країни. На їхню думку, винне в усьому керівництво шахт, яке свідомо штовхає шахтарів на порушення техніки безпеки заради виконання необхідного плану, і дуже часто нехтує рекомендаціями фахівців щодо ведення робіт у лавах. Члени родин потерпілих, зокрема, вказують на той факт, що левова частка аварій на шахтах відбувається саме у вихідні або святкові дні, що може свідчити про дуже неприємну тенденцію: «Чи не може так бути, що саме у вихідні шахтарів змушують робити якісь заборонені роботи, або змушують добувати якесь «позапланове» вугілля в небезпечних лавах, на особливо небезпечних ділянках? Ми вдома вже часто обговорюємо, що, можливо, існує якийсь «недільний план» видобутку, який відрізняється від звичайного, «буденного», — поділилася своїми сумнівами з «Днем» Світлана Александрова, батько якої загинув під час однієї з аварій на шахті ім. Засядька.
До тези про вину керівництва «Дуванної» схиляються і експерти, які проводять розслідування причин аварії. За словами фахівців, аварія на «Дуванній» дуже схожа на трагедію, яка відбулася 9 червня на шахті ім. Карла Маркса в м. Єнакієве Донецької області. Тоді неймовірний за своєю силою вибух вугільного пилу й метану стався багато в чому саме з вини керівництва шахти: мало того, що на підприємстві було незаконно відновлено роботи, суворо заборонені Держміськпромнаглядом, так ще й гірники працювали з неякісним обладнанням. Зокрема, особливі нарікання експертів викликали саморятівники, які не відповідали необхідним нормам і вимогам. Після аварії на єнакіївській шахті керівництву всіх вугільних підприємств країни було дано спеціальні рекомендації щодо ведення робіт, проте, схоже, не всі вони виконувалися належним чином. Трагедія на «Дуванній» — яскравий приклад цього. І сьогодні, перш ніж розслідувати причини цієї аварії, урядова комісія, створена на підприємстві, збирається перевірити виконання всіх вимог, які було поставлено перед керівництвом шахти.
Висновок про те, що саме стало причиною вибуху на «Дуванній», експерти робити наразі не поспішають. Та й поки що всю увагу фахівців, керівництва підприємства і влади Луганської області спрямовано на родини загиблих гірників: обіцяно, що вже 7 жовтня члени урядової комісії почнуть прийом родин потерпілих, із якими обговорюватимуться суми компенсаційних виплат. За словами В. Полтавця, фонд соцстрахування від нещасних випадків на виробництві вже провів необхідні розрахунки. Згідно з ними, кожна родина отримає від 250 до 320 тис. грн. Окрім цього, найближчим часом на Луганщині буде відкрито спеціальний розрахунковий рахунок, на який допомогу потерпілим зможуть відправляти всі, хто бажає.
Не залишить родини загиблих без уваги і керівництво ВАТ «Краснодонвугілля», яке прийняло ухвалу про виділення родинам загиблих гірників матеріальної допомоги за рахунок коштів підприємства на загальну суму 1 млн. гривень. Аналогічно збирається вчинити і Добродійний Фонд «Розвиток України», президентом якого є народний депутат України Ринат Ахметов. У даний момент фонд уже працює над наданням максимально необхідної допомоги рідним і близьким загиблих.
Похорон загиблих шахтарів «Дуванної» відбувся вчора. У зв’язку з цим 6 жовтня на Луганщині було оголошено днем трауру.