Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Школи без харчування, а лікарні – без медикаментів

Таку картинку експерти очікують за кілька місяців, якщо уряд не втрутиться в процес державних закупівель
13 листопада, 2014 - 11:57

Окрім повільного темпу проведення цьогорічних державних закупівель, зокрема в МОЗ, експерти звертають увагу ще на один фактор: замовники, тобто державні органи влади, не оплачують укладених контрактів. За три квартали цього року з бюджету було оплачено лише 23% вже укладених тендерних договорів. Найгостріше ця проблема зараз стоїть у Міністерстві охорони здоров’я, де досі не закуплено ліків для хворих, та в Міністерстві оборони, де 70% торгів зірвано, а значить, досі не покрито потреби солдатів у одязі, амуніції, техніці. Непросто й на місцевих рівнях. Експерт Центру політичних студій та аналітики Віктор Таран розповідає, що зараз у багатьох містечках постала проблема із постачанням продуктів у школи та дитячі садочки, бо підприємці не впевнені в тому, що, навіть вигравши торги, отримають гроші за свої послуги від казначейства, тому взагалі не бажають брати участі в тендерних закупівлях.

— В уряду є кілька місяців на зміни. У нас є свої рекомендації, бо внесені зміни до закону про тендери очікуваних результатів так і не дали. По-перше, зменшити кількість документів для учасників торгів, бо їхня наявність не впливає на якість тендерної заявки; дозволити подавати такі заявки через адміністративні центри; скасувати ренту, яку змушені сплачувати учасники торгів за розміщення своєї заявки на порталі; а також звернутись до Антимонопольного комітету, щоб удвічі-втричі зменшив суму подачі позовної заявки, зараз це 15 тисяч гривень, — додає Віктор Таран.

Експерти пропонують створити ще й реєстр недобросовісних учасників тендерних торгів. За словами Тарана, багато компаній домовляються одна з одною про участь у тендері, АМКУ має стежити, щоб таких змов не було. Також є фірми, які зривають договори, тому інформацію про такі підприємства чи компанії хочуть зібрати на одному порталі.

Нинішню ситуацію з державними закупівлями фахівці називають катастрофічною. Кожен п’ятий тендер держава не проплачує, а підприємці звертаються до незалежних експертів, щоб допомогли їм провести чесні торги, оскільки бізнес уже не вірить державі. І, попри обіцяну боротьбу з тіньовими схемами, в державних закупівлях аналітики такої тенденції поки не помітили: навіть якщо тендер проходить чисто, компанія мусить заплатити «відкат», щоб гарантовано отримати гроші з казначейства. І так триватиме доти, доки бізнес не отримає хоч якихось гарантій від держави, вважають фахівці.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: