У розпалі пора, коли тисячі молодих людей складають вступні іспити до різноманітних навчальних закладів України, сподіваючись здобути вищу освіту. Та ринку необхідні не одні лише інженери, філологи чи хірурги, а так само потрібними є маляри, столяри, сантехніки, будівельники тощо. Таку «практичну» освіту можна отримати у професійно-технічних училищах — себто ПТУ, до яких вступають здебільшого після закінчення 9–10 класу загальноосвітньої школи.
Побутує думка про те, що до «бурси»(так у народі називають ці учбові заклади) найчастіше йдуть навчатися так звані «важкі» підлітки, діти з малозабезпечених і проблемних родин, вихованці інтернатів. Ще кажуть, буцімто навчання в ПТУ псує молодь, позбавляє її амбіційності. Тим не менше, за даними Департаменту розвитку професійно-технічної освіти, щороку до професійно-технічних училищ України вступають близько 225 тисяч осіб.
Слід зауважити, що часто батьки віддають своїх дітей на навчання після 9 класу не через неспроможність вступу до вузу після одержання шкільного атестату, а для того, щоб підліток пройшов своєрідну школу виживання, отримав навички конкретного ремесла, яке гарантує «шматок хліба».
Хоча в Україні існує на даний час 962 навчальнi заклади профтехнічної освіти, багато з них не мають достатньої матеріальної бази для забезпечення нормального викладацького процесу — адже тут необхідною є не просто книжна теорія, а ще й практичні заняття із застосуванням верстатів, машин, різних матеріалів та професійного обладнання. Та й самі викладачі не дуже палають бажанням працювати у «бурсі». Тому щороку, незважаючи на великий потік абітурієнтів, деякі ПТУ просто закриваються або ж перекваліфіковуються — на технікуми, коледжі, навіть інститути. Проте найчастіше їхні освітні можливості залишаються такими ж, як і до того, єдиним додатковим плюсом стає диплом трохи вищого гатунку, а також можливість після закінчення закладу одразу ж перейти на 3- 4 курс відповідного вузу.
Серед найбільш популярних професій, які здобуваються учнями ПТУ, — бухгалтери, кухарi, пекарі-кондитери, кравці, сантехніки, маляри, столяри. Причому деякі училища випускають молодших спеціалістів, чий професійний рівень іноді вищий за рівень випускників технікумів чи коледжів.