Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Сконцентрована історія української літератури»

У видавців книги відбирають територію
5 червня, 2004 - 00:00

«Видавництво «Дніпро» вже давно заслужило носити звання національного. Культура повинна бути обличчям держави». З таких слів у середу розпочалася прес-конференція, присвячена проблемам цього видавництва. Нещодавно колектив «Дніпра» та група відомих діячів культури, серед яких Дмитро Павличко, Сергій Якутович, Марія Стеф’юк та багато інших звернулися до уряду з вимогою надати видавництву статусу національного. Це, на їхню думку, допоможе найстарішому видавництву країни, якому в травні виповнилося 85 років, уникнути економічних труднощів (за рахунок дотацій від держави) та захистити себе від зазіхань тих, хто володарює на ринку нерухомості. За словами відомого поета Дмитра Павличка, саме «Дніпро» є сконцентрованою історією української літератури. І держава мусить подбати про нього задля майбутніх поколінь українців, виробити центральну ідею, яка б рухала процес його розвитку, і не згасити остаточно це вогнище літературної культури. Власне, як зізнався поет, саме для того, щоб підтримати цю ідею та видавництво, де часто говорив на літературні теми з Максимом Рильським, Миколою Лукашем та іншими, він і прийшов згуртувати навколо нього українців.

Свого часу видавництво «Дніпро» було лідером книговидавничої справи не лише в Україні, але й входило до п’ятірки найбільших видавництв світу, експортуючи книги у 110 країн. Щороку у видавництві з’являлося близько 250 книг. Видавництво відоме й тим, що в його стінах побачили світ книги в перекладах із понад ста іноземних мов.

Проте сьогодні, як зазначив юрисконсульт видавництва Аркадій Ліцький, «Дніпро» страждає від зазіхань столичних чиновників, які прагнуть захопити його територію. Будівля, яка була надана видавництву ще в 1955 році, поступово переходить у чужі руки. Так, з 1714 квадратних метрів у власності видавництва залишилося лише 500, на решті частині території — грають у більярд та п’ють пиво... Рік тому видавництво втратило й свою книгарню. Адже видавництво так і не отримало відповіді на свої листи до представників влади.

Юлія КАЦУН
Газета: 
Рубрика: