Про передачу цієї справи в суд неодноразово раніше заявляв голова СБУ Валентин Наливайченко. Очільником Служби безпеки навіть називалися конкретні імена організаторів Голодомору: «Матеріали і обвинувачувальний вирок починаються зі Сталіна, Молотова, Кагановича і далі три особи, які були в українському партійному керівництві Косіор, Чубар, Постишев».
І от зараз, як повідомив Інтерфакс-Україна з посиланням на прес-службу Генпрокуратури, напередодні Нового року Служба безпеки України завершила досудове слідство в даній справі, Генпрокуратура вивчила матеріали і вони були передані до Апеляційного суду Києва. Нагадаємо, що у травні 2009 року СБУ порушила кримінальну справу за фактом геноциду в Україні в 1932-1933 рр., внаслідок якого загинули мільйони громадян. Справа була порушена за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.442 Кримінального кодексу.
Президент Віктор Ющенко ще під час виступу в День пам’яті жертв Голодомору — 28 листопада 2009 року назвав конкретні цифри: «Ми зробили майже неможливе. Ми врятували і повернули людям правду про Великий Голод 1932—1933 років. Повернули з безодні, з провалля, з неповернення. ... Нині ми встановили імена майже двух мільйонів убитих людей. Очевидно, ця цифра неповна. І далеко не повна. Але це тільки початок нашої роботи. ...Ми достеменно точно виявили майже 14 000 сіл і містечок у 18 регіонах України, де був Великий Голод 1932—1933 років. Ми знайшли 995 тисяч ще живих свідків і дай Боже їм здоров’я. ... Ми встановили 3 577 місць масових поховань жертв Великого Голоду, з яких впорядковано на сьогодні 3 124. Служба безпеки підтвердила 816 масових поховань, де упокоїлися сотні тисяч українців. ... Ми узагальнили списки 522 населених пунктів, занесених на «чорні дошки». Це — конкретні назви і конкретні долі».
КОМЕНТАР
Володимир В’ЯТРОВИЧ, директор Галузевого державного архіву СБУ:
— Служба безпеки України відносно за короткий час провела дуже велику і об’ємну роботу. Справа розслідувалася півроку. Таке швидке розслідування стало можливим тільки за рахунок того, що перед відкриттям справи, істориками та краєзнавцями було зібрано досить багато матеріалів. Окрема частина матеріалів навіть була відпрацьована з юридичної точки зору. Менш того, жваве обговорення теми Голодомору як в Україні, так і за кордоном теж стало для нас певним поштовхом до відкриття справи. Тому, в травні 2009-го СБУ, зібравши матеріали і провівши слідство в рамках своєї компетенції, зробила наступний логічний крок — передала справу до Генеральної прокуратури, яка, в свою чергу, зараз направила її до суду.
Завдання прес-служби СБУ виконано, думаю, що незабаром буде відповідне рішення суду. Матеріалів для того, щоб констатувати факт злочину проти українського народу, достатньо. Не думаю, що це забере багато часу, хоча самих матеріалів біля 330 томів. Для нас і України в цілому, є дуже важливою юридична оцінка цього злочину, яка означатиме, що дії радянської влади в 1932—1933 рр. вважаються злочином проти людства і людяності. Подібне рішення стане опорою для того, аби відбулося подальше світове визнання.