Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Смійтеся, ви — на митниці!

Бізнесу обіцяно швидкість i довіру
20 квітня, 2005 - 00:00
НАЙСМІШНІШЕ, ЩО ВИТРАТИ БІЗНЕСУ НА ПРОХОДЖЕННЯ МИТНИЦІ ТЕПЕР ЗРОСЛИ НА 10%. ЯК СВІДЧАТЬ ДЕЯКІ ІМПОРТЕРИ, ТАМ УСЕ ЗАЛИШИЛОСЯ БЕЗ ЗМІН, КРІМ ТОГО, ЩО МИТНИК БЕРЕ ТЕПЕР ЩЕ Й 10% ДОДАТКОВО ЗА РИЗИК, ПОВ’ЯЗАНИЙ ІЗ ХАБАРНИЦТВОМ / ФОТО ЛЕОНIДА БАККА / «День»

Після візиту до Європи голова Державної митної служби України Володимир Скомаровський вирішив простягнути, схоже, не одну, а обидві руки великому українському та міжнародному бізнесу. Так принаймні він заявив на своїй зустрічі з членами Європейської бізнес-асоціації (громадська організація, яка включає представників понад ста компаній).

Як підкреслив член правління ЄБА Тімо Хаммарен, усі митні питання — в центрі уваги бізнес-кіл, і вся надія покладається на пана Скомаровського.

Голова митної служби такою довірою пишається й у свою чергу заявляє, що змінюватимуть щось у митній службі вони лише з урахуванням думок бізнесменів, оскільки «митники дивляться на все однобоко». Першою зміною буде відкриття з 1 травня «єдиного вікна» митного оформлення, ознайомитися з принципами якого «День» уже їздив на регіональну митницю. Але, як заявив Скомаровський, усе обіцяє працювати справно. А щоб у 18-тисячної армії митників не було спокуси брати зайве, митна служба обіцяє відкрити телефон довіри, скориставшись яким ви можете поскаржитися на будь-яку проблему.

Однак, крім телефону довіри, митниця має намір опитувати людей, які виходять з митниці: як і що їм сподобалося чи не сподобалося. Як зазначив голова, «нам треба досягти того, щоб ви виходили з митниці й сміялися». Веселитимуть підприємців не лише митники — їхні лави будуть розбавлені людьми, які хоч і не служили в митній і податковій службах, що славляться корумпованістю, але розбираються в економіці. Все це, як відзначив В. Скомаровський, стане на захист інтересів бізнесу. А щоб точно знати, що треба буде захищати, підприємцям запропонували зустрічатися постійно і розповідати про свої потреби та проблеми.

Однією з перших проблем, яку порушили присутні на зустрічі бізнесмени, стали лабораторії, де перевіряються вантажі, що ввозяться до України. Як відзначив директор українського представництва американської компанії «Dow AgroSciences», що займається засобами захисту рослин, Микола Бабяк, митні лабораторії не володіють тими технологіями, які б дозволили точно визначити, що це за засоби. За його словами, якщо фірма вже отримала дозволи від усіляких відомств, які підтверджують безпеку та законність товару, на митниці варто тоді перевіряти лише форму. Адекватно відреагувати на претензії підприємця В. Скомаровський не зміг, заявивши лише, що створено єдину митну лабораторію, де повинні перевірятися всі товари. Однак з приводу того, чи зможе, в принципі, митниця нормально перевірити деякі вантажі, нічого сказано не було.

Питання перевірки взагалі дуже непокоять підприємців. Наприклад, питанням, а чи звільнятимуть у перспективі законослухняні компанії, які завжди вчасно все виплачують, від постійних і детальних оглядів, задалася керівник відділу логістики ДП «Адідас-Україна» Світлана Лаврова. За її словами, постійні перевірки на митницях з відкриттям кожного контейнера призводять до того, що товар псується, і фірма зазнає збитків. До неї приєднався менеджер iз корпоративних зв’язків компанії «Нестле Україна» Геннадій Радченко, який цікавиться: яких заходiв треба вжити, щоб позбутися принизливих оглядів? На це запитання відповів директор Департаменту організації митного контролю ДМСУ Сергій Сьомка, який заявив, що зараз служба працює над створенням «білого списку», до якого потраплять компанії з хорошою митною історією. Причому критерії потрапляння до цього списку пом’якшуватимуться: наприклад, невеликі порушення закону, що класифікуються як технічні, не ставитимуть на компанію ярлик рецидивіста. Однак створюється такий список дуже повільно — із 37 тисяч імпортерів усього 40 можуть спокiйно переїжджати кордон.

Не менш стурбовані підприємці питаннями перекласифікації товарів і маркіровкою їх українською мовою, що вимагається законодавчо. В. Скомаровський заспокоїв тих, хто хвилюється, пообіцявши розібратися і знищити перекласифікацію і дозволити проведення маркіровки вже на території України у 15 денний термін.

Також Скомаровський пообіцяв, що порушить у парламенті питання щодо високого ввізного мита на продукти харчування, які у нас не можуть виробляти. На його думку, ставка на такі товари має бути мінімальною, водночас як на продукти, які виробляють в Україні, ставка має бути не менше 30%. Так само бізнесу було обіцяно перегляд розмірів мита на книжки та на інші товари, що ввозяться до України.

Однак разом з обіцянками «виправити, розширити і поглибити» Скомаровському довелося відбиватися від обвинувачень у тому, що найбільша «дірка» на кордоні — ділянка Україна — Придністров’я. Як відзначив підприємець, який звинувачує, Молдова вважає, що Україна дозволяє проходити контрабанді через цю ділянку кордону. На це обвинувачення В. Скомаровський зазначив, що всі ці проблеми пов’язані виключно з політичними розбіжностями між Молдовою та Придністров’ям. Українська митниця, за його словами, не має наміру потурати молдованам і відмовлятися пропускати придністровські вантажі або дозволяти перебування молдовських прикордонників на своїй території. Що ж до обвинувачень у недбалості, В. Скомаровський відзначив, що на кордоні з Молдовою 78 КПП, i якщо контрабанда й є, то лише на місцевому рівні.

Наталія ГУЗЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: