Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

СНІД: страху позбулися...

25 лютого, 2004 - 00:00

У Дніпропетровську відбулося підписання меморандуму про співпрацю між місцевою облдержадміністрацією та міжнародною організацією «Трансатлантичні партнери проти СНІДу». Зі слів Джона Тедстрома, тільки за офіційними даними близько півмільйона українських громадян є ВІЛ-інфікованими. Причому, якщо раніше основною групою ризику були ін’єкційні наркомани, зараз поширення смертельно небезпечної інфекції вже вийшло далеко за ці межі, й основним шляхом передачі СНІДу є звичайні гетеросексуальні контакти.

В Україні Дж. Тедстром, який у минулому працював радником в адміністрації президента США Б. Клінтона, зустрівся з керівництвом Верховної Ради, домовившись про створення робочої групи з депутатів від різних фракцій, готових приєднатися до боротьби зі СНІДом. «Трансатлантичні партнери, — сказав президент організації, — мають намір також провести тренінги для журналістів і керівників ЗМІ, лікарів і медсестер, які мають справу з пацієнтами, зараженими або хворими на СНІД». Проблема, як заявляє Дж. Тедстром, полягає в тому, що зусиль лише медицини в боротьбі з поширенням інфекції зовсім недостатньо — як свідчить досвід тих країн, де вже вдалося стабілізувати ситуацію, необхідна масштабна роз’яснювальна робота із профілактики зараження СНІДом та уміння жити та працювати поруч з ВІЛ- інфікованими.

«Від медицини, — заявила на церемонії підписання меморандуму начальник управління охорони здоров’я Дніпропетровської облдержадміністрації Світлана Корнілова, — залежить лише 10% успіху, а решта — від роз’яснювальної та профілактичної роботи, що підвищує культуру населення». За її словами, епідемія СНІДу особливо важко уразила п’ять південно-східних областей України, де проживають 30% населення країни та дві третини загальної кількості ВІЛ-інфікованих. На Дніпропетровщині таких виявлено понад 15 тисяч чоловік. При цьому СНІДом заражені 10% (!) ув’язнених у місцях позбавлення волі та одна тисяча дітей, сто з яких визнано інвалідами із цього захворювання. Мабуть, єдиним, але важливим успіхом у боротьбі з поширенням СНІДу є те, що за останні три роки завдяки зусиллям медиків у 300 ВІЛ-інфікованих подружніх пар у 93% випадків народилися здорові діти. Проте розмах епідемії, попри те, що в області щорічно обстежують на СНІД 200 тисяч чоловік, зупинити не вдається. «Позитивним, — сказала С. Корнілова, — є хоч би те, що самі медики вже подолали страх перед захворюванням. Тепер у боротьбі з ним потрібні рішучі кроки».

Деякі з них перерахував Д. Тедстром. Його організація за підтримки дніпропетровської влади має намір розгорнути в регіоні широку роз’яснювальну роботу: пропагувати здоровий спосіб життя, пояснювати, «як впоратися з шоком, коли дізнаєшся, що твій колега по роботі заражений або хворий на СНІД», розповідати про медичні аспекти боротьби із захворюванням, а також вести пропагандистську компанію через ЗМІ. Дніпропетровці, зі свого боку, зобов’язуються мобілізувати громадськість і місцевих бізнесменів для того, щоб, зі слів губернатора В. Яцуби, зупинити «снігову кулю» страшної епідемії.

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: