Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Сьогодні у столиці подорожчає хліб

Нардеп: «Об’єктивна ціна «Українського», який важить 950 г, — шість гривень». За таких умов 300 тисяч киян мають отримувати відповідну «адресну допомогу»
1 лютого, 2013 - 10:58
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

«Шановні покупці!!! З 01.02.2013 року підіймаються ціни на хліб!!! Зверніть увагу!!!» Ось таке оголошення вчора зустрічало всіх покупців на столичному хлібному кіоску біля станції метро «Житомирська». Як пояснила продавчиня потенційному покупцеві (тобто автору цього матеріалу), хліб та хлібобулочні вироби в середньому подорожчають на 30—50 копійок. За словами жінки, хліб дорожчатиме, бо «зростає відпускна ціна на хлібопекарному підприємстві».

В одному з найбільших виробників хліба у столиці ВАТ «Київхліб» керівник прес-служби «Київхліб» Наталя Лук’янова коментувати ситуацію «Дню» відмовилася. Мовляв, коментар лише готується і буде «сьогодні чи завтра». (До слова, на момент здачі матеріалу до друку пояснення так і не надійшло.)

Підстави для подорожчання хліба є, переконаний народний депутат, екс-голова наглядової ради ВАТ «Хліб Києва» Владислав Атрошенко. Як він пояснив «Дню», енергоносії, зарплата, технічне переоснащення — все це чинники, ціни на які зростають, а відтак об’єктивно виникає необхідність переглядати вартість кінцевого продукту, тобто хліба, каже він. «На сьогодні об’єктивна ціна, наприклад «Українського хлібу», який важить у середньому 950 грамів, має бути не менше ніж шість гривень. Вона дасть хлібопекарському підприємству мінімальну рентабельність, щоб виживати і планувати переоснащення», — деталізує він у розповіді «Дню». Сьогодні ж середня відпускна ціна, розповідає Атрошенко, становить менше як п’ять гривень.

На запитання «Як бути з соціально незахищеними верствами населення?» депутат пропонує запровадити адресну допомогу. За його підрахунками, в Києві такої допомоги потребує близько 300 тисяч осіб. Для забезпечення такої адресної допомоги з місцевого бюджету слід виділити три мільйони гривень.

Натомість генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Володимир Лапа не бачить підстав для стрімкого підвищення вартості хліба. Адже ціна борошна вищого ґатунку півроку тому становила 2900—3000 гривень за тонну, а зараз — 3100—3200 гривень. Аграрний фонд, продовжує він, готовий відпускати борошно за ціною 2800 гривні. Тобто з урахуванням доставки ціна такого борошна становить три гривні за кілограм.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: