Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Сьогодні в парламенті буде створена коаліція. Чи не буде

7 червня, 2006 - 00:00

З подачі забобонного Романа Безсмертного дату оголошення коаліційного договору перенесли з 6 червня на 7-е. Мовляв, аби ця історична подія не асоціювалася з датою 6.06.06. Сьогодні ми зможемо пересвідчиться, чи дійсно цифра «7» — щасливе число. Принаймні для «коаліціантів». За версією керівника юрдепартаменту «Нашої України» Романа Зварича, підписання коаліції 7 червня «цілком можливе». «Коаліційна угода вже написана, тому можна її парафувати й оголошувати про створення коаліції», — зазначив він. Сам глава держави вчора продемонстрував текст проекту коаліційної угоди. За словами Ющенка, в цьому документі понад 100 сторінок, і в ньому мало декларацій і багато конкретних пропозицій. «Залишилося або найлегше, або найважче — формування зони впливу, розподіл портфелів, комітетів і комісій ВР», — заявив Президент на вчорашній прес-конференції.

Проте не можна забувати, що «летючий американський голландець», який 28 травня зайшов у порт Феодосії й спровокував антинатовський скандал, істотно змінив політичну атмосферу в країні. Тож цілком можливо, що засідання Верховної Ради розпочнеться з блокади президії або інших ексцесів, а до коаліційної угоди у депутатів просто руки не дійдуть.

Ще один аспект не на користь коаліції: дивна метаморфоза сталася з соціалістами. Досі тихі й на все згодні, тепер вони вимагають звільнення міністра оборони Анатолія Гриценка через події у Феодосії, хоча він і так є виконуючим обов’язки. Причому соціалісти не виступають проти навчань як таких, а лише проти НАТО.

Коаліційний процес дійшов до абсурду, вважає політолог Володимир Фесенко. «Зараз відбувається самодискредитація коаліції. А якщо дискредитується коаліційний процес, дискредитується та модель влади, яку намагалися створити в Україні — парламентсько-президентська республіка. Морозу треба думати зараз не тільки про посаду спікера, а й про країну. Це, до речі, стосується всіх учасників коаліції. Щодо Сан Санича, оскільки він батько конституційної реформи, то він має думати й про долю свого дітища. Зараз його дітище разом iз брудною водою коаліційного процесу можуть викинути на звалище історії», — заявив учора під час експертного круглого столу Володимир Фесенко.

На його думку, тривалий коаліційний процес також спровокував вакуум влади, який став передумовою для «параду суверенітетів». «Зараз складається відчуття, й кримські події це підтвердили, що уряд як центральну владу вже ніхто не сприймає. Це дуже небезпечна тенденція», — додав політолог.

А директор Центру соціальних досліджень «Софія» Андрій Єрмолаєв вважає, що в Україні намітилася не коаліційна криза, а криза державності. Що ж до «помаранчевої» коаліції, то, на думку політолога, посаду прем’єра віддадуть лідерці БЮТу Юлії Тимошенко, спікера — нинішньому прем’єр-міністру Юрію Єханурову. За його словами, така коаліція «виглядає тимчасовою рівновагою». Разом із тим, на думку політолога, така коаліція «працюватиме мінімум півроку, й головне питання, яке вирішуватиметься в цей період між коаліцією та Президентом, — хто буде відповідальним за 2006 рік». Політолог підкреслив, що поточний рік «економічно провалено».

Найоптимістичнішим на вчорашньому круглому столі виявився політолог Вадим Карасьов. За його словами, сьогодні коаліції не передбачається, але якщо її все ж таки створять, то, всупереч багатьом песимістичним прогнозам, вона буде стабільною. «Вони тепер усі зв’язані одним ланцюгом. Якщо за цей рік вони проваляться, «помаранчевий» виборець буде розчарований, і тоді надовго й міцно нову коаліційну владу візьме Партія регіонів. Тому перший рік «помаранчева» коаліція буде стабільною. Далі ситуація мінятиметься, але все одно вона не буде такою драматичною, як її намагаються показати в деяких песимістичних сценаріях», — підсумував Вадим Карасьов.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 
Рубрика: