Ситуація навколо ЗАТ «Житомирські ласощі» дедалі більше нагадує детектив з «крутою» інтригою. Минулого вівторка Богунський районний суд Житомира за рішенням Апеляційного суду Житомирської області розпочав новий розгляд справи щодо скасування постанови про порушення податковою міліцією області кримінальної справи стосовно голови правління ЗАТ Євгена Гамова. Мотив, висунутий податківцями, — ухиляння підприємства від сплати платежів до Пенсійного фонду та деяких інших платежів. Сам Є. Гамов, за наявною інформацією, переніс операцію і перебуває в лікарні.
Тим часом за контроль над «ЖЛ» розгорнулася напружена боротьба. Основні дійові особи — громадяни США Юрій Лещинський, відрекомендовується головою наглядової ради товариства, та Ігор Бойко (за іншою інформацією, він є також громадянином Росії), який заявляв, що представляє зареєстровану у Швейцарії компанію «Дельта Капітал», яка володіє 97% акцій «ЖЛ». Причому, стверджують працівники підприємства, вони добре знають одне одного з давніх часів через спільну роботу в товаристві, хоч останнім часом І. Бойко в публічних заявах каже протилежне. Отже, в наявності класична картина сутички за активи одного з найкрупніших платників податків в області, а саме поява кількох претендентів, кожен з яких нібито мав відповідні повноваження діяти від імені структури, в розпорядженні якої (за інформацією на вказаний час) міститься контрольний пакет акцій ЗАТ. З’явилися повідомлення і про гру навколо реєстратора акцій «Дельта Капітал», що є однією з ознак підкилимних спроб заволодіти ними. 23 червня на підприємство прибували наряди міліції (за заявою Ю. Лещинського, що його не допускають на збори акціонерів), до органів МВС, прокуратури, інших компетентних інстанцій з обох боків надійшли заяви про нелегітимність дій іншої сторони. Водночас кожна зі сторін заявляє, що саме завдяки її зусиллям відбувся підйом «ЖЛ» на провідні позиції на ринку і звинувачує іншу в спробах розвалити підприємство. Ю. Лещинський поставив у провину частині керівництва «ЖЛ» втягування в політичну боротьбу на боці однієї з політичних сил, що, з його слів, спричинило негативні наслідки у фінансовому плані і проблеми з податківцями. Щодо І. Бойка, то про нього деякі мас-медіа говорять як людину, яка перебрала на себе де-факто керівництво операційною діяльністю «ЖЛ» і торгового дому ТОВ «Ренесанс Капітал Інвест».
Стосовно політичної складової — коли було порушено згадану кримінальну справу, з боку лідера обласної організації ВО «Батьківщина», народного депутата України Сергія Пашинського прозвучали заяви про неправомірні дії податкової міліції. Проте на недавній прес-конференції на запитання «Дня», чи були «ЖЛ» спонсорами БЮТу, нардеп відповів категоричними запереченням, заявивши, що діяв лише з наміром захистити підприємство. Проте йому все одно приписують власну зацікавленість у цій справі — зокрема, оприлюднено інформацію, в якій стверджується, що на початку червня акції «Дельта Капітал» були переведені з одного банку в інший, який нібито пов’язаний з С. Пашинським. До речі, «наїзд» податкової міліції на товариство був дуже обережно прокоментований очільниками області. Заступник голови облдержадміністрації Володимир Дебой висловив занепокоєність долею такого потужного платника податків, а губернатор Сергій Рижук обіцяв розібратися в ситуації.
Хто ж є справжнім власником акцій самої «Дельта Капітал» — зрозуміти важко. Заручником цієї боротьби став топ-менеджмент товариства — частина керівництва підтримала Ю. Лещинського, за що, за його словами, кілька членів правління вже поплатилися посадами.
Нинішній виконувач обов’язків голови правління ЗАТ «ЖЛ» Олексій Темненко зазначив «Дню»: «За останній період (з 23 квітня почалися активні дії податкової міліції. — В. К.) умови роботи підприємства дуже ускладнились. Стали більш напруженими відносини з банками, постачальниками, покупцями, особливо з експортними партнерами, що пов’язане з неможливістю відновити більшість документів і бухгалтерських баз після обшуків та вилучень. Фабрика втратила в обсягах виробництва, а це в свою чергу вплинуло і на податкові відрахування до місцевих бюджетів. Керівництво компанії перебуває під постійним психологічним і моральним тиском. Для дестабілізації роботи керівництва використовуються різні засоби, включаючи шантаж та залякування відкриттям особових кримінальних справ проти топ-менеджменту компанії. Ще наприкінці 2009 року наглядовою радою компанії в повному складі було затверджено стратегічний план розвитку та технічного переоснащення підприємства. Цей план включає в себе модернізацію виробничих потужностей в кількох наявних цехах та початок будівництва нового цеху на території, яка була придбана ще минулого року. У повній відповідності до цього плану ведеться робота, що на теперішньому етапі передбачає залучення сторонніх коштів у вигляді кредитів. Наша компанія не має простроченої заборгованості перед контрагентами».
У бізнесово-політичних колах області обговорюють дві версії подій. Одна — внутрішній конфлікт акціонерів «ЖЛ», не пов’язаний з політикою. Проте частина підприємців області вважає, що дії податкової міліції пов’язані зі спробами нових власників «зайти» на «ЖЛ». Серед найвірогідніших називають донецьких кондитерів, бо нині тільки вони могли на верхніх владних щаблях домогтися різких випадів податківців. Передбачають, що далі буде розіграно виставу, коли ослабленим власникам «дружню» допомогу нададуть саме «донецькі».