Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Спікеріада обіцяє повернутися...

16 листопада, 1999 - 00:00


Анекдот «Дня»: Стюардеса розказує пасажирам: «На першому поверсі нашого літака знаходиться спортзал, на другому — кінозал, на третьому — басейн, на четвертому — ресторан і сад. А тепер давайте подивимося, як ми з усім цим спробуємо злетіти».

Директор Інституту політики, політолог Микола Томенко вважає, що «вибори в Україні не зняли конфлікту між суспільством і владою, а тільки загострили його». З його слів, «влада стоїть перед фактом, що цей конфлікт стане ще більш гіпертрофованим. Завтра олігархи, котрі вклали гроші, почнуть битви за місця». «Я не заздрю новому Президенту. Яка з груп олігархів отримає можливість формувати парламентську більшість?» — поставив запитання М.Томенко.

Тим часом, заступник керівника виборчого штабу Леоніда Кучми депутат Ігор Шаров повідомив, що керівники низки фракцій парламенту України мають намір сьогодні почати консультації про зміну керівництва Верховної Ради. З його слів, такі консультації вже велися, однак конкретні імена «в ході їх не обговорювалися». «Те, що Олександр Миколайович (спікер Ткаченко. — Ред. ) себе дискредитував, визначаючи вектори своєї політики, з цим, напевно, всі погодяться», — сказав І.Шаров. За словами пана Шарова, активні консультації стосуватимуться не лише зміни керівництва парламенту, але й формування парламентської більшості. У зв'язку з цим один із керівників виборчого штабу Президента Дмитро Табачник пожартував, що «навряд чи від цієї активності пан Ткаченко отримає задоволення». Він переконаний, що вже зараз у парламенті існує достатнє представництво правих і центристських депутатів, на основі яких може бути створена більшість (котра, як раніше неодноразово заявляв Л.Кучма, повинна розділити з президентом відповідальність за ситуацію в країні — Інтерфакс-Україна). До них додадуться й ті депутати, котрі зараз «представляють болото», котрих спонукають до цього результати президентських виборів, вважає депутат Д.Табачник.

Глава передвиборного штабу Л.Кучми Іван Курас повідомив, що консультації про кандидатуру прем'єр-міністра і про уряд вже велися, і після президентських виборів «вестимуться більш активно». Пан Курас також не виключив, що Президент запропонує «відомим політикам» і керівникам, котрі вже зарекомендували себе на своїх посадах, продовжувати роботу, зазначивши тільки, що й це рішення буде узгоджено з парламентом. Він зазначив, що, судячи з перших заяв лівих, «вони не настроєні на співпрацю». Разом з тим він висловив думку, що коли комуністи стануть силою, що захищає національні інтереси країни, «то й з ними можна вести переговори».

У свою чергу, лідер СПУ Олександр Мороз сказав: «Не думаю, що нинішня влада запропонує представникам Соцпартії взяти участь у створенні уряду. Домагатися цього ми не будемо. Будь-які дії влади, які підуть на користь народу, підтримуватимуться моєю партією і мною зокрема. Форма опозиції залежатиме від настрою і орієнтації тих чи інших груп. Я можу визначити цей напрям третьої сили — між комуністами і цілою низкою правих партій». О.Мороз заявив, що не має наміру виступати ініціатором у питанні про відставку з поста голови ВР Олександра Ткаченка.

Глава фракції комуністів Петро Симоненко також заявив, що його фракція виступатиме категорично проти відставки керівництва ВР. На його думку, «це робиться з метою перетворення Верховної Ради в управління адміністрації Президента».

Таким чином, можна спрогнозувати, що саме зміна керівництва ВР буде ключовою темою у майбутніх переговорах і консультаціях. Олександр Ткаченко обійняв посаду спікера внаслідок складного компромісу. Однак після його рішення про участь у передвиборній кампанії і рішення про підтримку у другому турі лідера комуністів Петра Симоненка цей компроміс, очевидно, перестав влаштовувати пропрезидентські фракції в парламенті. Якщо черговий компроміс не буде знайдено, то «активні консультації» і переговори замість формування парламентської більшості можуть призвести лише до подальшої поляризації парламенту.

Дмитро СКРЯБІН, «День»
Газета: 
Рубрика: