Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Справа (не)особиста

Через підвищену смертність та поганий стан здоров’я за останні 15 років Україна втратила 5,3 мільйона громадян
22 березня, 2007 - 00:00
ДЕМОГРАФИ ПРОГНОЗУЮТЬ, ЩО У 2050 РОЦІ КОЖНОМУ ТРЕТЬОМУ ЖИТЕЛЮ УКРАЇНИ БУДЕ 60 І БІЛЬШЕ РОКІВ, А ПОКАЗНИК НАРОДЖУВАНОСТІ СТАНОВИТИМЕ ПIВТОРИ ДИТИНИ НА ОДНУ ЖІНКУ / ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА / «День»

Сьогодні Інститут демографії та соціальних досліджень представив трьохрічне демографічне дослідження в Україні «Демографія та проблеми людського розвитку». За його підсумками, спільно з представниками влади та громадських організацій, науковці інституту ініціювали круглий стіл «Сучасна демографічна ситуація в Україні: проблеми, перспективи, шляхи поліпшення». Доповідь про результати дослідження направили в Кабінет Міністрів України.

В кожній країні демографічна криза, якщо вона є, має свої особливості. Фахівці київського Інституту демографії та соціальних досліджень, серед основних рис української демографічної кризи назвали три найголовніших: високий рівень захворюваності серед дітей та дорослих, перевищення більш ніж утричі чоловічої смертності у працездатному віці над жіночою та підвищений показник смертності немовлят.

На думку лікарів, на стан здоров’я людини найбільше впливають не генетичні фактори, не екологічна ситуація, не бідність, а її власне ставлення до себе — понад 55% (20% медики віддають зовнішньому середовищу і по 10% — рівню охорони здоров’я в державі та генетичній програмі людини). Нездоровий спосіб життя, неуважність до симптомів хвороб, паління та вживання алкоголю, малорухливий спосіб життя та переїдання — ось основні причини, які вкорочують людині віку (особливо, якщо всі ці фактори з сумувати). Паління та вживання спиртного — на першому місці. Приміром, науковий керівник Одеського відділення Міжнародної академії наук екології та безпеки життєдіяльності, доктор медичних наук, професор Тетяна Стрикаленко наводить факт, що в середньому українець споживає в рік 30 літрів бутильованої води, а пива — 45 літрів.

За останніми даними Iнституту геронтології, середня тривалість життя в Україні становить для жінок 74 роки, для чоловіків — 61. До речі, цей показник є нижчим за показник 1960 року, коли тривалість життя у нас перевищувала тогочасний рівень у Японії, Франції та Німеччині. Якщо порівнювати ситуацію в Україні з тією, яка є в Європейському Союзі, то українські жінки живуть на 8—9 років, а чоловіки — на 12—13 років менше, ніж там. А професор Геннадій Опанасенко переконаний, що більшiсть громадян України й близького зарубіжжя за функціональним станом (зношеністю) свого організму є старшими за паспортний вік на 10—15 років. Тому лікарі та геронтологи переконані, що ніякі таблетки не зупинять старіння організму, якщо людина не стане системно займатися своїм оздоровленням.

З цією ж банальною на перший погляд причиною — нездоровим способом життя — пов’язана й «чоловіча» криза в Україні. Ми дожилися до того, що геронтологи вже констатують надсмертність чоловіків, а до вже перелічених причин такого стану додають ще й побутовий травматизм. Цікавий факт: на днях Київська міська громадська організація «Народна допомога — Київ», яка займається підтримкою бездомним (харчуванням, поновленням документів, допомогою з одягом) спробувала «намалювати» портрет столичного бомжа. Ним виявився киянин, чоловік-алкоголік 35—42 років, який ніде не працює і збирає пляшки або макулатуру! І таких чоловіків у шести районах Києва за останні три місяці нарахували близько дев’яти тисяч. Питається, хто кому лікар, якщо в сам розквіт сил чоловіки не хочуть працювати, заводити сім’ю, жити повноцінним життям, а дозволяють, щоб на грантівські гроші його «підгодовували» дівчата з громадських організації? Поряд з цим демографи б’ють на сполох, говорячи про те, що бомжуванням займаються й сотні тисяч дітей, і ще не відомо, як вплине цей прошарок «генералів піщаних кар’єрів» на популяцію України в майбутньому. Єдине можна сказати з точністю — добра з цього буде мало.

І третя проблема, яку називає Інститут геронтології визначальною — підвищений рівень смертності серед немовлят. Не потрібно довго аналізувати, аби зрозуміти причину смертності та захворюваності дітей. Звідки у них візьметься здоров’я, якщо їхні батьки не дбають про свій фізичний стан? В показниках рівень смертності дітей може зрости, адже дотримуючись європейських стандартів, з початку цього року українські лікарі борються за життя новонароджених, якщо вони важать не менше 500 грамів (приблизно 22 тижні вагітності). Таких дітей виходжувати важко і дорого. А основною причиною народження недоношених дітей лікарі вважають все ту ж причину — недбале ставлення вагітної жінки до власного здоров’я, стреси тощо. Фахівці Iнституту геронтології стверджують, що підвищення народжуваності в останні 3—4 роки пов’язане з тим, що жінки, які в кризові 90-ті роки не могли дозволити собі народити дитину, тепер обзавелися первістком. Тому й тут експерти нас охолоджують, кажучи, що «така ситуація не дає підстав констатувати злам несприятливих тенденцій дітородної активності населення і сподіватися на відчутне зростання рівня народжуваності у найближчому майбутньому».

Тож демографічна ситуація у нас — ніяка, і такі ж прогнози: склавши «середній варіант» демографічного розвитку країни, фахівці Інституту демографії та соціальних досліджень очікують, що у 2050 році сумарний показник народжуваності в Україні становитиме пiвтори дитини на одну жінку, середня тривалість життя жінок зросте до 79 років, а чоловіків — до 71. При цьому практично кожному третьому жителю України буде 60 і більше років. Скільки ж залишиться всього українців — демографи мовчать...

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: