Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Спроба приробити Інтернетові «довгі вуха» провалилася

9 вересня, 1999 - 00:00

Як ішлося в пояснювальній записці до законопроекту, правоохоронні органи за мотивованим рішенням суду повинні мати можливість здійснювати оперативно-технічні заходи на телекомунікаційний каналах для забезпечення внутрішньої і зовнішньої безпеки держави. У той же час більшість сучасних каналів зв'язку, насамперед така система як Інтернет, що інтенсивно розвивається, цим спеціальним устаткуванням не укомплектовані. Для виконання завдань, поставлених перед Службою безпеки, необхідно доробити це комутаційне обладнання й розробити відповідні спеціалізовані системи для зняття з них інформації.

Тобто, згідно з проектом закону, українські фірми-оператори зв'язку в Інтернеті були б зобов'язані не тільки одержувати спеціальні дозволи на створення своїх провайдер-систем і сайтів (чого немає у всьому світі, оскільки Інтернет і створювався як система, вільна від усіх цензурних рогаток!), а й викладати з власної кишені мінімум по $ 2000 за устаткування спецслужб. У червні, у період суперактивної президентської наказотворчості, вже був виданий відповідний указ, що мав набрати чинності 19 вересня. Тепер, очевидно, його доведеться скасовувати.

На думку юристів, таке прагнення взяти під щільний контроль держави Інтернет і інші системи передачі даних є грубим порушенням прав людини на конфіденційність свого листування й передачі інформації. Нагадаємо, що аналогічний проект у Росії викликав різке обурення російської і світової громадськості, пов'язаної як із комп'ютерним бізнесом, так і з проблемами захисту прав людини, і був відкинутий Державною думою.

Анатолій ЛЕМИШ, «День»
Газета: 
Рубрика: