Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Станемо багатшими — до 2010 року...

10 серпня, 2002 - 00:00

Питання боротьби з бідністю в країні має не лише соціально-економічне, а й політичне значення, адже за показниками якості життя суспільства формується ставлення до України в світі. Таку думку висловив учора на нараді з підготовки проведення Дня уряду в парламенті з питань подолання бідності прем’єр-міністр України Анатолій Кінах. За його словами, позитивні зміни в цьому секторі державної політики, закладеної в стратегії президентського послання до ВР, мають особливе значення в умовах інтеграції України у світове співтовариство.

У ході наради глава уряду повідомив, що перше півріччя поточного року закріплює деякі позитивні зміни на шляху реалізації першого етапу Стратегії подолання бідності в країні. За січень—червень 2002 року реальна заробітна плата зросла на 18,4%, тоді як середня заробітна плата вперше за роки незалежності перевищила офіційний прожитковий мінімум на працюючу людину (який, нагадаємо, становить 365 грн.) і склала близько 377 грн. Крім того, за перший семестр 2002 року реальні грошові доходи зросли на 18,7%(в 2001 році — на 9%). Позитивна динаміка спостерігається і в сфері пенсійного забезпечення. За шість місяців поточного року у порівнянні з аналогічним періодом 2001 року доходи Пенсійного фонду збільшилися на 1,4 млрд. грн (або на 19%), що дозволило в цьому році п’ять разів провести підвищення трудових пенсій в середньому на 61%. Проте заходи щодо підвищення пенсій торкалися в основному таких категорій як інваліди, держслужбовці, працівники льотно-виробничого складу та митних органів. Що ж стосується працівників медичної та освітньої галузей, то їхня праця все ще залишається не поцінованою належним чином.

Попри деяке підвищення (у порівнянні з минулим роком) життєвого рівня населення, актуальною, за словами А. Кінаха, залишається проблема бідності в цілому по країні і особливо гостро — в окремих регіонах. Найкрасномовніше про це свідчить досить високий загальний показник: минулого року до категорії «бідних» відносилося 27,2% населення країни (13,1 млн. осіб). Згідно даних проведеного моніторингу, найскладніша ситуація спостерігається в Закарпатській області, де рівень бідності у 2001 році склав 46,6%, а також у Криму (38,4%), Хмельницькій (36,8%), Херсонській (36%), Миколаївській (35,6%), Волинській (35,5%) та Луганській (33,1%) областях. Найкращий показник у столиці — 5,8%.

Невтішною виглядає і ситуація з працевлаштуванням населення. Якщо у минулому році кількість безробітніх становила 2,5 млн. осіб, то у березні 2002 року це число глобально не зменшилося і склало 2,4 млн. осіб. Водночас впродовж шести місяців поточного року працевлаштовано 50,6 тис. осіб, а матеріальну допомогу надано 1,9 млн. безробітних громадян.

Зважаючи на реальні показники у сфері подолання бідності, роботу необхідно поглиблювати у взаємозв’язку із бюджетною, фінансовою та податковою політиками держави, наголосив прем’єр А.Кінах. За його словами, пріоритетним кроком в цьому напрямку має бути скорочення заборгованості, яка поки що існує в реальному секторі економіки. Попри це, на думку глави Кабінету Міністрів, на сучаному етапі економічного розвитку країни важливим є не лише підвищення темпів зростання ВВП чи обсягів виробництва. Йдеться, насамперед, про необхідність переведення всіх складових державної соціально-економічної політики на покращання якісних характеристик як економіки, так і рівня життя людей в цілому. За його словами, відсотки зростання поки ще не відчуваються суспільством в повному обсязі з точки зору реального впливу на рівень їхнього життя. Адже громадяни оцінюють ефективність соціально-економічної політики в першу чергу по тому, як процеси розвитку економіки впливають на зростання платоспроможності та впевненості в завтрашньому дні.

З огляду на це, програму реалізації етапів Стратегії подолання бідності в країні, розраховану на період до 2010 року, А.Кінах назвав складовою серйозної системної та довгострокової політики держави. Слово за парламентом.

Iрина КУХАР
Газета: 
Рубрика: