Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Старість тепер вдома не застане

12 серпня, 1997 - 00:00

Одним з перших кроків оновленого уряду стало затвердження чергової Програми - цього разу пенсійної. І не даремно - майже третину всього населення України становлять пенсіонери. Програма розрахована на тривалий період, має пройти у три етапи й привести до страхової пенсійної системи. Що це таке - пояснює перший крок програми - розмежовування джерел пенсійного забезпечення. Згідно з програмою джерелами пенсійного забезпечення буде держава, інші працедавці та й самі працюючі. Наприклад, військовослужбовцям пенсія виплачуватиметься, переважно, з кишені держави, найманим працівникам - працедавцями, а безробітному - з фонду зайнятості, якщо потенційний безробітний попередньо застрахує себе.

Кожний повинен буде піклуватися про забезпечення старості. Для обліку замість трудових книжок планується ввести персоніфіковані картки. Працюючому буде надано, як у податковій інспекції, персональний код. До комп'ютерної мережі, окрім даних про заробіток майбутнього пенсіонера, заноситимуться відомості про сплату персональних страхових внесків та тривалість періоду оплати. Розмір пенсії нараховуватиметься, передусім, у залежності від суми персональних внесків.

А як бути з тими, кого затвердження Програми (обговорення її Верховною Радою відбудеться восени) застане у пенсійному або у передпенсійному віці? Яким чином, вони встигнуть "застрахувати" свою старість за час, що залишився? Один із варіантів відповіді - Програма розробляється та доопрацьовується. Окрім того, за словами представника юридичного відділу Пенсійного Фонду України Олексія Зарудного, створення інформаційної мережі, вимагатиме значного фінансування. Хто фінансуватиме - питання також не вирішене. Передбачається, що якісь кошти виділить Пенсійний фонд (і це за його постійного дефіциту), чимось допоможе, можливо, Всесвітній банк. "У результаті вжитих заходів", щоправда, з Програми не видно яких, розміри пенсії збільшаться до прожиткового рівня і складатимуть 40 відсотків від рівня зарплати замість 29, зафіксованих сьогоднішнім законодавством.

У рамках пенсійної реформи передбачається, починаючи з 2000 року збільшити пенсійний вік жінок до 60 років, чоловіків - до 65, що за словами Олексія Зарудного, обумовлено швидким старінням населення країни. Вже сьогодні на 14 млн. пенсіонерів припадає 22 млн. працездатних, з котрих 9 млн., за офіційною статистикою, не працюють повний робочий день. Що й казати, дивна логіка у наших чиновників - замість того, аби зайняти повний робочий день "напівпрацюючих", планується додати до них ще й пару мільйонів старих. Тільки хто ж платитиме їм за таке "наставництво"?

Ганна НОСОВА, "День"
Газета: 
Рубрика: