Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ступка і Фрейд зробили Гладію пропозицію,

від якої режисер не зміг відмовитися
29 січня, 2004 - 00:00

Відомий український актор і режисер Григорій Гладій, який нині мешкає в Канаді, розпочав репетиції в Театрі ім. І. Франка.

Для свого дебюту на першій драматичній сцені України він обрав п’єсу популярного англійського письменника Террі Джонсона «Істерія», за яку автор 1995 року отримав престижну премію Великобританії ім. Лоуренса Олів’є. Вона оповідає про останній рік життя Зигмунда Фрейда. 1937 року, під час розгулу фашистських молодчиків, знаменитий австрійський невропатолог і психолог був змушений емігрувати з Відня до Лондона. Перед уявним поглядом автора психоаналізу з’являється все його життя. У п’єсі реальність і фантазії переплітаються. Українською мовою «Істерію» переклала Тетяна Некряч. Текст Джонсона Григорій Гладій вирішив «прочитати» по-своєму. Роль Фрейда репетирують такі різні актори, як Богдан Ступка і Петро Панчук. Буде декілька складів виконавців вистави. Ексцентричного митця-сюрреаліста Сальвадора Далі, який вважав Фрейда своїм духовним Гуру, намагаються зрозуміти Олег Стальчук, Остап Ступка і Арсен Тимошенко. Над образом фрейдівського друга, лікаря Єгуди працюють Степан Олексенко, Лесь Задніпровський і Володимир Нечепоренко. Чотири акторки втілять різні грані Жінки (Наталя Корпан, Поліна Лазова, Оксана Батько, Тетяна Шляхова). «Істерія» — перше сценічне прочитання цього твору в нашій країні. Оригінальну сценографію зробить постійний художник режисера Володимир Ковальчук.

Переговори з Гладієм йшли довго. Те, що режисер відклав свої заморські справи й повернувся на Батьківщину, — заслуга художнього керівника франківців Богдана Ступки. Він запропонував йому не нечувано величезний гонорар, а цікаву роботу — поставити виставу за своїм вибором. І від цієї пропозиції режисер не зміг відмовитися. Для театралів зустріч із Гладієм також завше інтригуюча. Він прекрасний актор, коли на початку 80-х працював у Києві, то на вистави з його участю до Молодіжного театру неможливо було потрапити. Театрали зі стажем запам’ятали Гладія в «Стійкому принці», «Піти й не повернутися», «Сірано де Бержераку». А любителі кіно захоплюються тим, як психологічно тонко він грав у фільмах «Відступник», «Повернення Баттерфляй», «Загублені в пісках», «Нескорені», «Така пізня, така тепла осінь» та інших. За останні роки в Україну Григорій Гладій приїжджав доволі рідко, як правило, лише на запрошення Центру Леся Курбаса, проводячи майстер-класи для молодих акторів. Цього року Гладієві виповнюється 50, але виглядає він набагато молодшим, так само підтягнутий, а його погляд, немовби магніт, притягає співрозмовника.

У Театрі ім. І. Франка нині панує пожвавлення — народжується нова вистава. Актори із задоволенням поспішають на репетиції. Нам, глядачам, залишається почекати до прем’єри, а в тому, що вистава повинна вийти незвичайною, ніхто не має сумніву.

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Газета: 
Рубрика: